Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Промена Устава обавеза преузета Поглављем 23

Промена Устава обавеза преузета Поглављем 23

Београд, 12. јул 2017. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић најавила је данас да ће у наредних неколико дана Влада основати савет за праћење имплементације Закона о спречавању насиља у породици, како би се адекватно реаговало уколико се уочи неки недостатак у његовој примени.

Фото: Танјуг (архива)
Кубуровић је, гостујући на Телевизији "Пинк", истакла да је за месец и по дана од примене овог документа изречено приближно 1.200 хитних мера, а онима који су покушали да прекрше прописану меру изречено је 150 казни затвора због дела почињеног у прекршајном поступку.

Она је такође указала на то да Устав Србије треба мењати, будући да се наша земља на то обавезала отварањем Поглавља 23 у процесу прикључења Европској унији.

Тим поглављем, како је објаснила, предвиђено је да се Устав мења у области правосуђа на начин који би искључио утицај власти на судство у погледу састава Вишег савета судства и Државног већа тужилаца.

Комисија за спровођење Стратегије реформе правосуђа сачинила је анализу постојећих уставних одредби, кренуло се у јавну расправу, одржано је неколико округлих столова, при чему су позвани сви заинтересовани да изнесе своје предлоге и мишљење, навела је Кубуровић.

Она је изразила наду да ће до краја месеца на једном округлом столу бити анализирани сви ставови, након чега ће предлог измена Устава бити достављен Венецијанској комисији, без чијег позитивног мишљења се не може ићи даље у процедуру.

Кубуровић је подсетила на то да је председник Србије Александар Вучић до сада више пута најавио да треба да се ради на измени целокупног Устава, али да је за то потребно обезбедити шири политички консензус.

Истовремено, она је нагласила да је Србија спремна да пружи сву правну помоћ ако то буде потребно у поступку који би евентуално могао бити покренут у Грчкој против држављана Србије осумњичених за убиство америчког држављанина на острву Закинтос.

Кубуровић је објаснила да је сада неопходно сачекати како би се увидело да ли ће кривични поступак против осумњичених бити покренут, као и која ће бити квалификација евентуалног кривичног дела.

Прво саслушање, како је прецизирала, које је било заказано за данас, одложено је за сутра и осумњичени ће имати могућност да поступак прате на српском језику и на тај начин се боље упознају са предметом.

Она је, када је реч о о писању медија да САД траже изручење осумњичених како би им се судило на територији те земље, објаснила да то сада искључиво зависи од споразума о међународној помоћи који имају Грчка и САД.

Србија и САД такође имају потписан такав споразум, али он, како је подсетила, није ступио на снагу јер га америчка страна још није ратификовала.

Министарство правде и представници Амбасаде Србије у Грчкој у сталном су контакту са породицама осумњичених, нагласила је Кубуровић и додала да је и потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић током боравка у Грчкој о овом случају разговарао са тамошњим министром унутрашњих послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs