Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Неопходна јача веза науке и привреде

Неопходна јача веза науке и привреде

Нови Сад, 10. јул 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технологију Ненад Поповић посетио је данас, поводом Дана науке, Универзитет у Новом Саду где се упознао за пројектом изградње Научно-технолошког парка у оквиру Факултета техничких наука.

Фото: Танјуг

Поповић је посетио и Институт "БиоСенс", који је један од главних европских центара за развој иновација и примене напредних информационих технологија у пољопривреди.

Министар је том приликом разговарао са ректором Универзитета у Новом Саду Душаном Николићем, деканом Факултета техничких наука Радетом Дорословачким, као и руководиоцима Института "БиоСенс" Владимиром Црнојевићем и Весном Бенгин-Црнојевић.

Он је истакао да је главни задатак министарства на чијем је челу остваривање ближе сарадње привреде и научно-истраживачких институција и факултета, као и стварање повољнијег иновационог екосистема.

Поповић је објаснио да то подразумева стварање повољнијег амбијента за развој иновативних и технолошких стартапова, првенствено кроз унапређење законодавног оквира, пореске политике и олакшаног финансирања које ће подстаћи развој иновативног предузетништва код младих.

Према његовим речима, то је пут за отварање нових радних места и раст извоза у области иновација.

Поповић је истакао да је изградња Научно-технолошког парка у Новом Саду важна за град Нови Сад, Војводину и читаву Србију, као механизма који ће отворити нове перспективе за даљи развој науке и примену научно-истраживачких решења у привреди.

Парк ће се простирати на површини од 26.000 метара квадратних, а тај простор ће, поред високотехнолошких компанија које послују у Србији, користити и професори и студенти факултета који ће на једном месту имати најсавременију опрему и све услове за покретање својих иновативних стартапова, нагласио је он.


Приликом посете Институту "БиоСенс", Поповић је изразио задовољство, будући да је овај институт, а самим тим и Србија, база за научнике и истраживаче који су препознати на највишем светском нивоу.

Он је рекао да је поменути институт са својим пројектом "Антарес" победио у најјачој конкуренцији на конкурсу за пројекте које финансира Европска комисија и на тај начин привукао у Србију 28 милиона евра бесповратних средстава која ће бити уложена у развој најбољих услова за научноистраживачки рад у области примене напредних ИТ решења у пољопривреди.

Институт "БиоСенс" је спона између два најперспективнија и најконкурентнија сектора у Србији, информационих технологија и пољопривреде, подвукао је Поповић.

Он је навео да Институт "БиоСенс" обезбеђује трансфер науке и истраживања у пољопривреду и у тој области остварује резултате којима се диви читав свет.

Влада Србије ће наставити да снажно подржава пројекте Института "БиоСенс" од којих користи имају пољопривреда, научна заједница, а посебно млади научници које после факултета треба задржати у Србији и понудити им одличне услове и атрактивна радна места, истакао је Поповић.

Састанку Поповића на Факултету техничких наука у Новом Саду присуствовали су и покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност Зоран Милошевић, покрајински секретар за финансије Смиљка Јовановић, као и помоћник градоначелника Новог Сада Дејан Мандић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs