Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Што пре усвојити измене Закона о безбедности саобраћаја

Што пре усвојити измене Закона о безбедности саобраћаја

Београд, 10. јул 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас током разговора са извршним директором Европског савета за безбедност саобраћаја Антониом Авеносом да је циљ да се до 2020. године преполови број погинулих у саобраћају у Србији.


Михајловић је указала на то да су овај задатак, као и то да ниједно дете не настрада на путевима у земљи, предвиђени Стратегијом безбедности саобраћаја.

Да бисмо то остварили, како је објаснила, потребно је што пре усвојити измене и допуне Закона о безбедности саобраћаја, који је у надлежности Министарства унутрашњих послова.

Она је напоменула да се на овим изменама ради од 2014. године, и изразила очекивање да ће МУП, као предлагач закона, убрзати процедуре на усвајању тог акта због веће безбедности свих учесника у саобраћају, али и бржег усвајања подзаконских аката који су у надлежности Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Према њеним речима, да бисмо смањили број погинулих, морамо следити најбољу праксу Европске уније, а она подразумева да транспортни сектор уређује безбедност саобраћаја.

Полиција спроводи контролу учесника у саобраћају, али не уређује саобраћајни систем, због чега је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре носилац свих активности у вези са преговарачким Поглављем 14, које се односи на транспортну политику, објасила је Михајловић.

Она је подсетила на то да Србија годишње изгуби приближно четири одсто бруто домаћег производа (БДП) због штете од саобраћајних незгода.

Авеносо је похвалио досадашње резултате Министарства у области безбедности саобраћаја, међу којима су најважнији доношење Стратегије безбедности саобраћаја на путевима од 2015. до 2020. године са Акционим планом, као и израда предлога за пооштравање регулативе која се односи на младе возаче.

Он је нагласио да Србија треба да буде поносна на постојање Тела за координацију безбедности у саобраћају, јер то представља добру праксу и у Европској унији.

Верујем да Европски савет за безбедност саобраћаја може још ближе да сарађује са Србијом, како бисмо учили једни од других – не само Србија од ЕУ, већ и ЕУ од Србије, закључио је Авеносо.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs