Београд 6. јул 2017. године – Министар за заштиту животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван изјавио је данас да ће нашој земљи за примену европских еколошких стандарда бити потребно приближно 15 милијарди евра, упозоривши на то да за достизање тих стандарда треба утврдити разумне рокове.
 |
Фото: Фонет |
Триван је у Скупштини Србије, на састанку Преговарачке групе 27 са организацијама цивилног друштва у оквиру Националног конвента о Европској унији,нагласио да се у међународној заједници цене напори и резултати које смо постигли у тој области протеклих година.
Он је додао да наша земља у области заштите животне средине може да направи снажан не само практични, већ и политички искорак, што ће и учинити.
Србија у томе може да рачуна на помоћ суседних земаља региона, које су спремне на то да јој пренесу искуства, указао је министар и нагласио да је најважније у ком року ћемо испреговарати примену европских еколошких стандарда, као и како доћи до новца за то.
Рокови треба да буду што дужи да бисмо их достигли, а ако будемо зацртали краће рокове који нису реални, нећемо животну средину довести у ред, нити ћемо испунити обавезе према ЕУ, тако да ћемо доћи у ситуацију да плаћамо пенале, објаснио је Триван.
Координатор Радне групе Конвента за Поглавље 27 Наташа Ђерег упозорила је на то да Србија више уопште нема времена за губљење у примени усвојених закона и стандарда у области животне средине и за подизање нивоа кривично-правне заштите.
Према њеним речима, невладине организације које чине Конвент о ЕУ залажу се за то да се уведе строжи инспекцијски надзор и казнена политика, да се отвори и подржи рад Зеленог фонда и да се у тој области не смањује број запослених, већ да се у јавној администрацији њихов број повећа, нарочито на локалу.
Шеф Преговарачке групе за Поглавље 27 Стана Божовић указала је на то да ће до краја 2018. године ова група бити у обавези да припреми 94 правна акта, како би се национално законодавство у области животне средине ускладило са ЕУ.
Генерални став Европске комисије о транзиционом периоду биће познат након подношења преговарачке позиције, али су Србија и Преговарачка група добили похвале за посвећеност и знања у досадашњој припреми преговора у Поглављу 27, напоменула је она.