Београд, 29. јун 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да ће планирана улагања у развој речног транспорта и заштиту природних карактеристика Дунава, од укупно 66,5 милиона евра, омогућити да искористимо један од својих највећих природних и привредних ресурса.
Михајловић је, поводом Међународног дана Дунава, истакла да је ресорно министарство, уз помоћ Европске уније, обезбедило значајна средства за развој пловидбе Дунавом, што ће омогућити раст обима речног транспорта, као и повећање инвестиција.
Она је најавила да ће у септембру почети извођење радова у оквиру пројекта отклањања шест критичних сектора на Дунаву од Београда до Бачке Паланке, као и увођење електронског система обележавања пловног пута Дунава.
Према њеним речима, укупна вредност ова два пројекта износи 18 милиона евра и финансирају се из програма ИПА 2013.
Поред тога, на предлог Министарства, Европска комисија одобрила је финансирање модернизације бродске преводнице ХЕ “Ђердап 1” који ће се реализовати у периоду од 2018. до 2020. године, што ће бити прва велика реконструкција тог објекта после 40 година.
Укупна вредност овог пројекта износи 28,5 милиона евра, од којих ЕУ финансира 40 одсто радова, односно 11,5 милиона евра, док ће преосталих 60 одсто или 17 милиона евра бити обезбеђено из буџета.
У току је, такође, тендер за пројектовање Луке Смедерево чија је изградња планирана у периоду од 2018. до 2020. године, а која треба да омогући убрзани развој Подунавског и Браничевског округа и омогући свим фирмама јефтинији транспорт робе.
Министарство је иницирало и реализацију пројекта вађења потонулих пловила немачке флоте из Другог светског рата, који се реализује у сарадњи са Владом Немачке и Програмом за развој УН (УНДП).
Вредност овог пројекта износи 20 милиона евра и подразумева вађење 23 потопљена брода који утичу на безбедност пловидбе на сектору Дунава низводно од ХЕ "Ђердап 2".
Србија поштује све међународне обавезе које се тичу очувања природних карактеристика Дунава и истовремено ради на промоцији туристичких потенцијала ове најдуже европске реке, због чега је током 2017. проглашено пет нових лучких подручја за међународна путничка пристаништа.
Реч је о Кладову, Сремским Карловцима, Смедереву, Доњем Милановцу и Земуну.
Поред развоја крузинг индустрије на Дунаву, значајни резултати постигнути су и у превозу робе, где бележимо раст речног превоза кроз Србију са 8,5 милиона тона у 2015, на више од 10 милиона тона робе у 2016. години.
Међународни дан Дунава обележен је први пут широм Европе 2004. године, а Србија је заједно са још 13 европских земаља чланица Међународне комисије за заштиту реке Дунав и потписница Међународне конвенцију о сарадњи на заштити и одрживом коришћењу Дунава.
Од 2014. године до јуна 2017. године, Србија је председавала Дунавској комисији, са седиштем у Будимпешти, која координира активностима на обезбеђивању слободне пловидбе Дунавом, укључујући безбедност пловидбе, развој речне инфраструктуре, лука, унапређење бродске флоте и конкурентности бродарских компанија.