Београд, 28. јун 2017. године – Мандатар за састав нове владе и министар државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је важно усагласити приоритете и направити друштвени договор око тога шта заједно можемо и морамо да постигнемо да бисмо Србију увели у ред успешних држава.
Брнабић је на почетку
експозеа пред посланицима Скупштине Србије истакла да јој је част служити Србији како би се она мењала на боље, поручивши да ће нова влада наставити посао на одличним темељима које јој је оставила претходна влада на челу са Александром Вучићем.
Време које је пред нама показаће колико смо као друштво и појединци храбри да заједно померимо границе и закорачимо у будућност свих нас, нагласила је она.
Ниједна влада у последњих десет година, како је указала, није оставила тако добро стање новој влади, као што је то учинила Влада Александра Вучића.
Нашу визију можемо да градимо на основу темеља, које је поставила претходна влада, нагласила је Брнабић и додала да је државна каса у добром стању, макроекономски показатељи су позитивни, у буџету је суфицит, инфлација је у предвиђеним границама, а постоји и тренд смањења јавног дуга.
Она је подвукла да на све изазове пред нашом земљом морамо да одговоримо храбро, одлучно и са јасном визијом куда идемо.
Брнабић је упутила позив посланицима у Скупштини Србије да се придруже њеном тиму у изградњи бољег живота за све грађане и изградњи будућности за све нас, нагласивши да ће одлуке свог тима бранити с достојанством и дигнитетом.
Истовремено, Брнабић је поручила посланицима да ће један од приоритета нове владе бити дигитализација која отвара нове могућности за бољи живот грађана, јефтиније услуге и доступније знање.
Иако се везује за технику, она је више од тога, то је шанса за боља радна места, она је прилика да зауставимо одлив мозгова, нагласила је она и објаснила да у пољопривреди процес дигитализације креира додатну вредност и увећава наш извозни потенцијал.
Према њеним речима, бирократија је један од водећих проблема друштва и зато ће ова влада радити на промени постојеће парадигме и начина мишљења у сваком сегменту друштва.
Са дигиталном револуцијом имамо шансу да ухватимо прикључак са осталим земљама, јер само победничка друштва иду у сусрет променама, оценила је Брнабић и изразила уверење да је Србија спремна да предводи читав регион у променама.
Процес дигитализације, како је додала, је најважнији катализатор конкуренције и раста, јер оно што се сада уради у процесу дигитализације одредиће место Србије на мапи света.
Она је нагласила да су, поред дигитализације, на врху циљева за које ће се залагати нова влада образовање и убрзање привредног раста, уз напомену да смо само током 2016. године, због високих трошкова задуживања у прошлости, платили више од милијараду евра на камате.
Такође, уведен је ред у јавне финансије, што су грађани препознали и поднели највећи терет штедње, подсетила је она и указала на то да су ови напори грађана и Владе Србије порепознати од стране ММФ-а и Светске банке.
Према њеним речима, успешно смо прошли кроз шест ревизија аранжамана из предострожности са ММФ-ом и сад успешно завршавамо трогодишњи аранжман.
Брнабић је подвукла да ће акценат бити на ригорозној контроли трошења новца.
Наш циљ је да до 2019. године дефицит опште државе буде испод један одсто. Са даљим растом БДП-а планирамо да ниво јавног дуга спустимо испод 60 одсто, што ће отворити простор за нова радна места, напоменула је она.
Један од приоритета нове владе, како је предочила, биће наставак економских реформи, уз очекивање да ће стални годишњи раст БДП износити 3,5 одсто, кроз повећање инвестиција, извоза робе и услуга и смањења удела јавних расхода.
За то је потребно даље унапређење пословног окружења, политичка стабилност и даље приближавање ЕУ, нагласила је она и додала да то подразумева и наставак реформе државне управе и ефикаснији рад државе, која треба да буде сервис грађана.
Брнабић је указала на то да су јавне финансије жила куцавица економског система и правилним радом имаћемо повећање плата у јавном сектору, али ће се радити и на смањењу оптерећења послодаваца.