Београд, 8. јун 2017. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић изјавио је данас да је циљ новог закона о основама система образовања и васпитања повећање квалитета самог образовног процеса, али и ефикасности и аутономије установа доакадемског образовања.
Шарчевић је, отварајући завршну јавну расправу о Нацрту закона о основама система образовања и васпитања у Београду, нагласио да рад на овом документу није завршен и да ће сви конструктивни предлози добијени током јавне расправе бити усвојени.
Он је подсетио и на то да су радне групе у разумном року припремиле седам закона и да су постигле постављене циљеве.
Нацрт закона о основама система образовања и васпитања представили су помоћник министра за правне послове Александар Марковић и члан радне групе Биљана Лајовић.
Марковић је као неке од новина навео увођење нове забране понашања којом се вређа достојанство и углед школе, као и то што ће Национални просветни савет и Савет за стручно образовање имати мање чланова, који ће имати саветодавну улогу и именоваће их Влада Републике Србије.
Такође, предвиђено је и увођење суспензије лиценце за наставнике и формирање новог родитељског тела – Општинског савета родитеља, уз могућност да финансијски, правни и административни послови буду поверени заједничкој служби за више школа, или на нивоу локалне самоуправе.
Директору ће мировати радни однос док је на функцији, разрешење је обавезно када наврши 65 година живота, директоре именује и разрешава министар, а, такође, уводи се јединствени образовни број ученика.
Лајовић је, говорећи о новинама које се односе на већу одговорност ученика, наставника и родитеља, рекла да је законом јасно дефинисано да школа може да реагује када родитељ не испуњава своју дужност и да родитељи сносе одговорност за материјалну штету коју учини њихово дете.
Она је нагласила да је поменутим нацртом прецизно дефинисан васпитно дисциплински поступак и да се као мера предвиђа друштвено-корисни и хуманитарни рад за ученике, уз поштовање њихових година и достојанства.
Трибина у Београду окупила је бројне директоре школа, наставнике, учитеље, стручне сараднике, представнике Српске православне цркве и друге заинтересоване грађане.