Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Циљ Србије улазак у Европску унију

Циљ Србије улазак у Европску унију

Београд, 8. јун 2017. године – Вршилац дужности председника Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић састао се синоћ, уочи билатералне посете Шпанији, са европским комесаром за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом, који борави у радној посети Србији.

Фото: msp.gov.rs

Дачић је том приликом нагласио да је циљ Србије и западног Балкана улазак у ЕУ, додавши да се то може остварити једино крупним корацима напред, а не запаљивим изјавама које регион враћају у прошлост.

Он је истовремено истакао важност отварања преговарачких поглавља у циљу наставка динамике и континуитета у процесу напредовању на путу европских интеграција.

Према његовим речима, један од спољнополитичких приоритета наше земље јесте стабилност у региону, при чему ће Србија уложити максимум напора да својом конструктивном улогом пружи значајан подстицај томе да Балкан буде зона стабилности и мира.

На састанку је заједнички констатовано да је Србија на добром путу, као и то да је неопходно надокнадити оно што је изгубљено у прошлости.

Дачић је нагласио да ће Србија учинити све да допринесе наставку дијалога са Приштином, али и да очекује да се испуни оно што је за Србију најбитније, а то је формирање Заједнице српских општина (ЗСО).

Хан је изјавио да очекује да се овог месеца отворе два нова поглавља у преговорима о чланству Србије у ЕУ, и нагласио да ће се тај процес наставити у другој половини године.

Европски комесар је истакао да је циљ његове посете Србији да се грађанима покажу конкретни резултати евроинтеграционог процеса, будући да грађани постају помало уморни због уобичајених исхода и закључака самита.

Он је нагласио да очекује да ће данашња регионална инвестициона конференција у Београду пружити подстицај за стимулацију привреде и брже имплементације идеје о регионалном економском тржишту, али и целокупног процеса стабилизације региона и напретка у процесу евроинтеграција.

Хан је истакао да је напредак у дијалогу Београда и Приштине предуслов за перспективу уласка у Европску унију, и изнео очекивање да ће Приштина потврдити посвећеност том процесу будући да дијалог нема алтернативу.

Он је поновио да је председник Републике Србије Александар Вучић предочио да је посвећен дијалогу, а то Европска унија очекује и од Приштине, пошто је то предуслов за пут уласка у ЕУ.

Дачић и Хан су оценили да дијалог мора водити ка конкретним резултатима, упркос тешкој прошлости, с обзиром на то да је за обе стране важно да имају успешан и конструктиван дијалог.

Европски комесар је, указујући и на циљеве скупа лидера западног Балкана и челника ЕУ у јулу у Трсту, рекао да је реч о поспешивању протока робе, услуга, али и међусобног признавања диплома о стручности.

Према његовим речима, циљ јесте да се створи уједначеније "дигитално тржиште", уз уклањање препрека, попут роминга у бежичној телефонији.

Дачић и Хан су констатовали да су важне и културне навике и склоности пошто је западни Балкан део Европе, уз оцену да компромиси воде ка стварању партнерских односа.

Хан ће се састати и са председником Републике Србије Александром Вучићем, а учествоваће и на инвестиционој конференцији и обићи Жежељев мост у Новом Саду, односно радове на приступним деоницама.

Европски комесар за суседску политику и преговоре о проширењу потом из Београда путује у Црну Гору, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs