Београд, 5. јун 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић састала се данас са генералним директором Одељења за коришћење страног капитала и прекоморска улагања Националне комисије за развој и реформе НР Кине Вангом Ђенђуном.
У разговору је било речи о кинеским инвестицијама у Србији, укључујући пројекат модернизације и реконструкције пруге Београд–Будимпешта.
Михајловић је, истакавши да је модернизација те пруге пројекат од великог значаја за Србију, истакла да је постигнут договор о томе да се у наредном периоду припреми све што је потребно како би у новембру почели радови на деоници Београд–Стара Пазова.
Договорили смо даљи рад на потписивању комерцијалног уговора за трећу деоницу између Новог Сада и Суботице, наставак преговора о потписивању комерцијалног уговора за деоницу на Коридору 11 Прељина-Пожега и даље разговоре о деоници Пожега–Бољаре, како бисмо се повезали са Црном Гором, објаснила је она.
Михајловић је похвалила сарадњу између Србије и Кине, истакавши да је више од 20 инжењера са српске и кинеске стране у дневној комуникацији и да редовно одржавају састанке.
Она је додала да ће се на састанку трилатералне радне групе Кине, Мађарске и Србије, који се одржава у среду у Будимпешти, разговарати о почетку радова, као и о плановима кинеске стране за повезивање пруге Београд-Будимпешта са луком Пиреј.
Будући да сада модернизујемо наш део до границе са Мађарском, важно је да са кинеске стране добијемо информацију о томе на који начин ће се модернизовати јужни део овог правца, како бисмо имали оперативну целу деоницу, нагласила је Михајловић.
Ђенђун је подвукао да је пројекат модернизације пруге Београд–Будимпешта већ дао значајне резултате, у смислу потписаних уговора и споразума, те да су на самиту у Пекингу "Један појас, један пут" лидери Кине и Србије потврдили кораке који су завршени и поставили циљеве за ову годину.
Верујем да ће кинески тим тесно сарађивати са српским тимом и да ћемо све радове завршити у роковима које смо поставили, рекао је он.
Амбасадор НР Кине у Србији Ли Манчанг оценио је да је данашњим састанком учињен још један корак у реализацији договора направљених током посете премијера, а садашњег председника Србије Александра Вучића Пекингу.
Вучић се тада састао са председником и премијером ове земље. Лидери Србије и Кине су се договорили да наредних година реализујемо неколико пројеката, нагласио је Манчанг.
Радимо на томе корак по корак, а Коридор 11 и брза пруга Београд–Будимпешта су тек почетак, при чему очекујем још велики број пројеката, рекао је Манчанг.
Састанку су присуствовали и представници Инфраструктуре железнице Србије, министарстава спољних послова, трговине и финансија Кине, компанија Чајна релвеј интернешенел, Чајна релвеј дизајн корпорејшн (TSDI), Чајна комјуникејшнс констракшн компани (CCCC) и Ексим банке.