Београд/Санкт Петербург, 1. јун 2017. године – Вршилац дужности председника Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић разговарао је данас у Санкт Петербургу са потпредседником Владе Руске Федерације Дмитријем Рогозином и директором "Гаспромњефта" Александром Дјуковим.
 |
Сусрет Ивице Дачића са Дмитријем Рогозином |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић, који предводи званичну делегацију Србије на XXI међународном економском форуму у том руском граду, најавио је да ће у наредна два дана имати више састанака, између осталих и са министром спољних послова Русије Сергејом Лавровим и генералним секретаром Уједињених нација Антониом Гутерешом.
Такође, како је додао, предвиђен је сусрет и са премијером Монголије, као и са шефом мађарске дипломатије Петером Сијартом.
Он је, подсетивши на то да Србија има статус земље госта на скупу у Санкт Петербургу, најавио да ће говорити на отварању овог форума, при чему ће отворити и наш штанд.
Према његовој оцени, током данашњих састанака констатовано је да је сарадња Србије са Руском Федерацијом веома добра и да то треба наставити.
Постигли смо договор са Рогозином да наредна седница Мешовитог комитета буде одржана у октобру у Србији, и да до тада припремимо све оно што бисмо могли да урадимо, прецизирао је Дачић.
Он је пренео да је његов саговорник изразио жељу да тада дође до презентације свих нових руских технологија, као и могућности учешћа српских стручњака у неким пројектима из области енергетике и авио-индустрије.
 |
Разговори са Александром Дјуковим |
Фото: Министарство спољних послова |
Србија има веома запажен наступ на форуму, оценио је Дачић и изразио очекивање да ће то бити од велике користи за нашу земљу.
Према његовим речима, Србија треба више да користи то што са Руском Федерацијом има споразум о слободној трговини, и то пре свега за привлачење руских инвестиција, управо кроз отварање различитих индустријских зона за руске привреднике.
Ниво економске размене од две и по милијарде долара може да буде превазиђен и мислим да можемо да идемо ка ономе о чему смо Сергеј Шојгу и ја говорили још 2008. године, а то је да економска размена буде четири милијарде долара, истакао је Дачић.