Београд, 29. мај 2017. године – Председник Скупштине Србије Маја Гојковић поручила је вечерас да ће парламент подржати напоре Владе и надлежних министарстава по питању увођења дуалног образовања кроз стварање законодавног оквира, али и подстицања привреде да се укључи у тај процес.
 |
Фото: Танјуг |
Гојковић је, на свечаној академији поводом почетка пројекта Караван “Дух младости,” одржаној на Факултету спорта и физичког васпитања, рекла да је увођење дуалног образовања од изузетне важности за даљи развој Србије и смањење незапослености, пре свега млађе популације, и то кроз боље усклађивање образовања и тржишта рада.
Она је истакла да Србија препознаје важну улогу коју млади имају у друштву, јер су они пре свега покретачи развоја, додајући да је пројекат “Дух младости” значајан у промовисању дуалног образовања и упознавања ученика и родитеља са његовим значајем.
Важно је да наставимо да улажемо у младе и да подстакнемо њихово повезивање како на локалном, тако и на регионалном нивоу, истакла је Гојковић, уз подсећање на то да је Скупштина Србије данас ратификовала споразум којим је основана Канцеларија за сарадњу младих западног Балкана.
Она је у складу са тим изнела уверење да ће се тиме створити услови да млади са тог простора доприносе развоју читавог региона, као и да будућност Србије може бити боља само ако је заснована на знању.
Према њеним речима, свака држава која тежи напретку мора да препозна и уважи потенцијале младих, а од посебног значаја је њихово укључивање у развој политика које се односе на ту популацију.
Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић рекао је да се очекује усвајање седам просветних закона, међу којима је и закон о дуалном образовању.
Јавне расправе су при крају и имаћемо прилику да уђемо у дуални систем образовања са јасним законским оквиром, рекао је Шарчевић, наводећи да је жеља послодаваца у Србији да имају стручну, а не јефтину радну снагу.
Према његовим речима, у Србији почиње да се тражи висок ниво образовања, а дуално образовање треба да допринесе да се то и оствари.
Он је навео да ће деца од 11. године имати прилику да кроз наставу уче о предузетништву, а циљ је да се полако мења свест, уз напомену да се није одустало од Стратегије образовања до 2020. године, као и да се гледају и примењују квалитетна искуства других држава.
Желимо да имамо запослену омладину, која ће што мање размишљати о одласку у иностранство, осим у туристичке сврхе и на усавршавање, рекао министар.
Он је, говорећи о технолошким парковима, нагласио да се до краја 2018. године у Новом Саду припрема приближно 30.000 квадрата, при чему се и у Нишу припрема нови простор.