Београд, 26. мај 2017. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да ће национални савети националних мањина моћи да користе 1,8 милиона динара из Фонда за националне мањине за реализацију посебних пројеката.
 |
Фото: rts.rs |
Пауновић је, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), истакла да су ова средства део буџета Министарства државне управе и локалне самоуправе, а савети ће моћи да их добију за пројекте у области културе, информисања, службене употребе језика и писма, као и образовања националних мањина.
Она је подсетила на то да је након 15 година од ступања на снагу Закона о правима и слободама националних мањина успостављен поменути фонд, док су прошле године уредбом Владе дефинисани критеријуми за расподелу средстава.
Верујемо да ће у следећим годинама бити већи износ, а средства из Фонда могу да користе удружења, установе, привредни субјекти и друге организације које оснивају национални савети националних мањина, као и невладине организације, уз услов да су уписане у одговарајући регистар, објаснила је Пауновић.
Према њеним речима, сваке године се на почетку дефинише приоритетна област за коју ће се средства користити, а ове године је заједно са националним саветима одлучено да ће у овој години приоритетна област за финансирање бити информисање.
Министарство ће, како је најавила, ускоро расписати јавни позив, тако да од септембра можемо имати пројекте у реализацији.
Она је указала на то да ће у другој половини године постојати додатна средства за спровођење активности за које буду аплицирали, али и за спровођење онога што је дефинисано у Акционом плану за остваривање права националних мањина.
У 2017. години за рад албанског националног савета одређено је више од 13 милиона динара по закону и по уредби Владе, а један од критеријума за одређивање висине суме је резултат последњег пописа, презирала је Пауновић.
Према њеним речима, резултати последњег пописа из 2011. године показују да на територији Србије живи 5.809 припадника албанске националне мањине.