Београд, 24. мај 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас на Међународној конференцији о питањима безбедности која се одржава у Русији, да је високотехнолошки криминал, након тероризма можда и највећа претња по глобалну безбедност.
Стефановић је на поменутом скупу чија је овогодишња тема "Улога савремених технологија у међународној информатичкој безбедности и мере за њено очување" истакао да у повезаном сајбер простору постоје велике могућности за извођење сајбер напада чији обим и интензитет могу бити веома велики.
Он је подсетио на недавни "ренсомвер" напад који је блокирао више од 200.000 рачунара широм света, и истакао да тај напад у Србији није угрозио критичну инфраструктуру и да је пријављено само неколико изолованих случајева.
Упркос томе, како је навео, надлежне службе одмах су упозориле грађане и институције на то које мере би требало да предузму како би повећали заштиту својих рачунара.
Потпредседник Владе је оценио да информациона безбедност постаје веома важан фактор у међународним односима, као и да успостављање сигурног сајбер простора није могуће без активног учешћа многих актера.
Све државе треба да сарађују и спроводе одговарајуће кораке како би се обезбедио адекватан ниво информационе безбедности, извршила припрема за одбрану од напада и подигла свест грађана о ризицима, поручио је Стефановић.
Према његовим речима, државе треба да сарађују, посебно у успостављању ефикасних и одговорних механизама за размену информација, упозорења и обавештења о инцидентима у сајбер простору.
Морамо одредити контакт тачке и учинити информације лако доступним. Посебан фокус треба да буде на заштити критичне инфраструктуре, а нарочито ако инциденти имају утицаја на више држава, навео је Стефановић.
Он је указао на то да претње у сајбер простору могу доћи са било које стране, и додао да велики проценат случајева сајбер криминала у Србији, осим од наших, долази и од грађана суседних држава.
У овим случајевима, сарадња полицијских јединица које се боре против сајбер криминала је веома важна и мора се унапређивати. Србија је потписница Будимпештанске конвенције о сајбер криминалу и има доста успеха у борби против ове врсте криминалитета, рекао је Стефановић.
Потпредседник Владе је указао на то да је организациона јединица за борбу против сајбер криминала Министарства унутрашњих послова релативно често укључена у синхронизоване међународне операције.
Република Србија, како је рекао, гради капацитете за откривање напада у сајбер простору, идентификовање нападача и брзо реаговање, али је и даље, као и много развијеније земље, подложна претњама из сајбер простора.
Он је оценио да је ситуација у области информационе безбедности у Србији много боља него раније, и подсетио на то да је у јануару 2016. године усвојен Закон о информационој безбедности, којим се по први пут системски уређује ова област, као и да је Влада Србије образовала Тело за координацију послова информационе безбедности.