Златибор, 22. мај 2017. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић поручила је данас да је један од циљева ресорног министарства да поспеши посредовање и арбитражу као начине решавања спорова, најавивши притом побољшање закона у овој области.
Кубуровић је, отварајући 26. сусрете правника у привреди Србије на тему „Привреда и судска и арбитражна пракса“, који се одржавају на Златибору, истакла да су капацитети сталних арбитражних институција у Србији недовољно искоришћени.
Она је оценила да постоји велики простор за развој овог начина решавања спорова, нагласивши да је Министарство отворено за разматрање предлога за јачање ове области, пре свега кроз унапређење законодавног оквира.
Према њеним речима, број медијатора у Србији се константно увећава, а тренутно их има готово 500.
Кубуровић је изнела податак да је на основу годишњих извештаја медијатора евидентирано 62 посредовања у решавању привредних спорова, не рачунајући споразумно финансијско реструктурирање које је спровођено пред Привредном комором Србије.
Она је оценила да је број медијатора још мали, али и подвукла да охрабрује велики скок у односу на прошлогодишње статистичке податке, када је било само шест медијација.
Просечно време потребно за решавање предмета пред првостепеним привредним судовима у 2014. години, како је додала, било је 337 дана, а већина медијација у 2016. години трајала у просеку између 2 и 5 састанка, односно 1 до 3 месеца, што показује зашто треба да се окренемо медијацији и унапредимо њену примену.
Кубуровић је нагласила и да ресорно министарство активно учествује у радној групи за унапређење положаја наше државе на "Дуинг бизнис листи" Светске банке, при чему је успоставило и ближу сарадњу са Привредном комором Србије, чиме настоји да допринесе унапређењу услова пословања и ефикасности правосуђа у нашој земљи.
Радна група за израду измена и допуна Закона о парничном поступку, како је објаснила, почеће са радом наредне недеље, у циљу побољшања нормативног оквира на основу резултата досадашње примене закона и унапређења ефикасности судског поступка.
Она је истакла да ће бити сагледан и однос са Законом о посредовању у решавању спорова, као и са најбољим решењима држава чланица ЕУ, која су применљива у правосудном систему Републике Србије.