Београд/Пекинг, 14. мај 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић поручила је данас у кинеској престоници Пекингу да је Кина традиционално била и да ће дугорочно бити снажан партнер Србије.
Михајловић је, обраћајући се учесницима међународног форума "Појас и пут, међународна сарадња" који је организован под покровитељством кинеског председника Си Ђинпинга, истакла да Србија са кинеским партнерима реализује неке од најважнијих пројеката у саобраћајној инфраструктури.
Она је нагласила да вредност свих пројеката које су радили и које ће радити Србија и Кина износи 5,6 милијарди евра.
Укупна вредност свих инфраструктурних пројеката у Србији, који се реализују или су у плану за наредни период, износи 14,7 милијарди евра. За Србију је питање транспорта питање регионалне, континенталне и интерконтиненталне сарадње. Наш циљ је да модернизујемо, реконструишемо и где је потребно градимо нове деонице и објекте на главним европским транспортним коридорима, поручила је Михајловић, којој су кинески домаћини на панелу посвећеном инфраструктури дали централно место, у знак поштовања према Србији.
Она је истакла да је Србија већ имплементирала "конективити агенду" на коју се ослања велика кинеска иницијатива „Један појас - један пут“ и објаснила да тај приступ не укључује само повезивање инфраструктуре, већ и реформске мере у циљу постизања интероперабилности транспортних система.
Проблеми, како је указала, постоје са граничним процедурама и на решењу тих проблема треба радити.
Укупно време потребно за железнички транспорт од Солуна до Будимпеште, на 180 километара дужем Коридору 4 износи 26,5 сати, док је на Коридору 10 за исту руту потребно 49 сати. То је зато што се чак 25 сати троши само на царинске процедуре на Коридору 10, навела је Михајловић и истакла да је Србија иницијатор приступа са једном царинском испоставом за све граничне прелазе са суседима.
У различитим смо фазама имплементације тог приступа. Са Црном Гором и Македонијом напредујемо више него са осталим суседима, али надамо се да ће и остали да се ангажују, рекла је она.
Потпредседник Владе је, говорећи о пријатељству Србије с Кином, истакла да две земље имају Споразум о стратешком партнерству, као и да је Србија је међу првим земљама у оквиру заједничког економског појаса на Путу свиле потписала са Кином Меморандум о разумевању.
Набрајајући заједничке пројекте Србије и Кине, она је навела мост Земун–Борча који је завршен 2015. године, а затим пројекте на којима се заједнички ради - деонице на Коридору 10, обилазницу око Београда, пругу Београд–Будимпешта.
Током форума биће потписани споразуми о сарадњи у изградњи аутопута од Прељине до границе са Црном Гором и Фрушкогорског коридора, односно брзе деонице Нови Сад–Рума.
Ово је почетак дугорочне сарадње Србије и Кине. Од јануара ове године грађани обе земље могу да се посећују без виза. Надам се да ће друге земље пратити овај приступ, поручила је Михајловић.