Београд, 12. мај 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да су државни органи озбиљним трудом и радом успели да мигранте који су били смештени у баракама код Аутобуске станице у Београду иселе у прихватне центре, у којима имају хумане и пристојне услове за живот.
 |
Фото: mup.gov.rs |
Стефановић је, у друштву министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александра Вулина и комесара за избеглице и миграције Републике Србије Владимира Цуцића, обишао бараке у којима су били смештени мигранти, а које су сада у фази рушења.
Он је том приликом истакао да је тај простор, који је био неконтролисано насељен, поред тога што је био небезбедан и неадекватан за смештај, био и стециште шверцера, који су покушавали да дођу до миграната.
Много пута смо разговарали са мигрантима и улагали огроман напор да се они изместе у кампове које је држава обезбедила, да их склонимо из легла заразе и учинимо све да имају нормалне, људске услове, рекао је потпредседник Владе.
Према његовој оцени, на овај начин је повећана и безбедност грађана Србије, који живе у близини и који су, и поред тога што је број инцидената са мигрантском популацијом захваљујући добром раду државних органа на минимуму, имали бојазан за своју сигурност.
Данас то завршавамо, руше се објекти који су небезбедни и потенцијални су извор заразе. Успели смо да мигранте померимо у прихватне центре и да повећамо безбедност грађана Србије, што је свакако приоритет Министарства унутрашњих послова, истакао је Стефановић.
Он је истовремено поручио да се Србија према мигрантима понаша хумано и одговорно, али да и они морају да поштују законе наше државе.
Нико у нашој држави не може да се насели тамо где хоће, па то не могу ни мигранти. Овај потез је дошао у добро време, то смо урадили на миран и пристојан начин, рекао је Стефановић.
Он је, упозоривши на то да мигрантска криза још није завршена, истакао да је Србија, уколико у наредним месецима дође до повећања мигрантских токова, спремна да мигрантима обезбеди хуман третман, али и да осигура да се сваки грађанин Србије осећа заштићено.
 |
Фото: mup.gov.rs |
Потпредседник Владе је напоменуо да је полиција од почетка мигрантске кризе привела више од 2.000 особа осумњичених за трговину људи и шверц миграната.
Он је истовремено подсетио и на то да је пре неколико недеља разбијена већа кријумчарска група, на чијем је челу био држављанин Авганистана, а која је за илегалан транспорт миграната наплаћивала 250 евра по особи.
Настављамо борбу против кријумчарења миграната, а то исто очекујемо и од суседа, рекао је Стефановић, додајући да су Заједничке снаге војске и полиције од јула прошле године, када су формиране, спречиле илегални улазак у Србију више од 21.000 илегалних миграната.
Вулин је изразио захвалност Министарству унутрашњих послова и Комесаријату за избеглице и миграције на огромном напору и раду који је уложен да пресељење миграната прође без иједног инцидента.
Више од 1.000 људи сместили смо у одговарајуће смештајне капацитете. Београд је једина престоница у Европи која је имала овакав проблем, а која га је решила без насиља и сукоба, рекао је он, подсетивши на сукобе до којих је долазило приликом расељавања сличних кампова у Берлину, Паризу и Атини.
Министар је нагласио да је Влада Србије показала да ће поштовати закон, водити рачуна о свим људима и достојанству сваког човека који се налази на њеној територији, али уједно и заштитити своје становништво.
Према његовим речима, Република Србија неће дозволити никакво неорганизовано насељавање, никакво кретање које није у складу са законом.
Постоје смештајни капацитети за све, најбољи могући услови и сходно томе мигранти треба да буду део нашег азилног система, закључио је Вулин.