Београд, 12. мај 2017. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић, који ће сутра допутовати у вишедневну званичну посету Кини, поручио је да у односима двеју земаља нема нерешених питања, као и да су Србија и Кина увек на истој страни.
|
Фото: Танјуг |
Вучић је уочи посете, у интервјуу кинеској државној телевизији CCTV, рекао да ће у Пекингу имати билатерални сусрет са председником Кине Си Ðипингом, а учествоваће и у раду форума за међународну сарадњу у оквиру стратегије "Један појас, један пут",
Он је истовремено подсетио на то да је Кина увек била уз Србију и у најтежим временима, током 1999. године.
У нашим економским и политичким односима нема проблема, увек смо на истој страни, а када Кина има нешто да каже, увек смо на страни Кине, додао је премијер.
Подржавамо једну и јединствену Кину, како год је називали, рекао је Вучић, изразивши наду да Србија и даље може да рачуна на подршку Кине и наставак сарадње.
Он је поводом учешћа на форуму, који ће у недељу и понедељак, 14. и 15. маја, бити одржан у Пекингу, указао на то да су представници двеју земаља доста говорили и радили на повезивању и умрежавању у путној и железничкој инфраструктури, која је веома важна.
Реч је о сарадњи људи и предузећа добро међусобно повезане различите цивилизације, као и изградњи новог. Без огромне улоге и посвећеног учешћа Кине не бисмо могли то да успемо, подвукао је премијер.
Он је нагласио да је веома поносан на то што је Кина постала главни партнер Србије у појединим областима, као што су грађевинарство и инфраструктура, при чему се осврнуо на Железару Смедерево, која је била посебан проблем за Србију.
Само једна земља је могла тај проблем да реши, и заиста је то и учинила. Када је Костолац почео да ради, то је значило много више електричне енергије него што смо навикли и то ће значити нове цифре за нас, истакао је Вучић.
Он је уједно подсетио на то да Београд има мост "Михајло Пупин" преко Дунава, који је уз Волгу највећа европска река, а који су изградиле кинеске грађевинске фирме.
Такође, премијер је објаснио и да су започети и преговори о индустријском парку у Београду, додајући да ће кинеска опрема бити све присутнија у Србији, као и да ће све у вези са железницом наша земља убудуће добити од Кине.
Вучић је, на молбу да прокоментарише чињеницу да је Кина посвећена економској глобализацији у правом смеру, да жели да промовише и заштити људска права и изгради заједничку будућност за све људе, рекао да је био задивљен говором председника Си Ðинпинга током одржавања Светског економског форума у Давосу.
То је, како је нагласио, била једна врста револуције, која се догодила у једном дану.
Кина је преузела ту огромну и најважнију улогу у вођењу процеса глобализације, то је такође земља која себе може да ојача унапређујући мир широм света, што је веома важно у данашњем свету и што се цени, нагласио је премијер.
На молбу да кинеским грађанима који су заинтересовани да посете Србију препоручи неку занимљиву дестинацију, премијер их је позвао да посете тврђаву на Калемегдану и делове старог града у Београду, као и Нови Сад са Петроварадинском тврђавом.