Београд, 8. мај 2017. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да је за потребе унапређења положаја особа са инвалидитетом ове године у буџету обезбеђено додатних 40 милиона динара.
 |
Фото: Танјуг |
Вулин је, отварајући 7. редовну скупштину Националне организације особа са инвалидитетом, истакао да ова лица, којих у Србији има око 700.000, као важан део друштва, морају бити подржана у оквиру буџетских могућности.
Он је, нагласивши да је највећи проблем проналажење посла за особе са инвалидитетом, навео податак да је за субвенционисање њиховог запошљавања држава издвојила 550 милиона динара.
И овим путем позивам послодавце да нам се обрате. Постоје значајни подстицаји за запошљавање особа са инвалидитетом, нема ниједног економског разлога да се то не уради, а ако има некаквих предрасуда, борићемо се заједно против њих, нагласио је министар.
Према његовим речима, у овом тренутку, на евиденцији Националне службе за запошљавање, има 15.627 незапослених особа са инвалидитетом, што је смањење за 8,4 одсто у односу на прошлу годину.
Такође, како је додао, закључно са 30. априлом, запослено је 1.993 особа са инвалидитетом, што је повећање у односу на прошлу годину за 44 одсто.
Вулин је подсетио на то да је прошле године буџет за особе са инвалидитетом био 360 милиона динара, а да је сада 400 милиона динара, те да се води рачуна о томе да се свакодневне потребе тих особа задовољавају на најбољи могући начин, што је могуће само у сарадњи са организацијама које их заиста представљају.
Поред запошљавања, као велике проблеме, министар је издвојио и образовање особа са инвалидитетом, као и питање доступности.
Вулин је, наводећи да у Србији постоји око 700.000 особа са инвалидитетом, објаснио да те евиденције морају бити далеко прецизније и да се база особа са инвалидитетом не ажурира и да се мора на томе радити.
Председник Националне организације особа са инвалидитетом Милан Стошић рекао је да су проблеми са којима се сусрећу особе са инвалидитетом различити, али да су недељиви од проблема са којима се суочава наше друштво.
Наш циљ је да виталне потребе и функције особа са инвалидитетом и удружења буду регулисана на један системски начин, доношењем адекватних законских решења, при чему је веома битно доношење закона о организацијама особа са инвалидитетом, нагласио је он.
У овој години када Национална организација особа са инвалидитетом обележава 10 година постојања, како је додао, важно је регулисати статус удружења на свим нивоима, јер од тога зависи и конкретна подршка.