Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Не допустити поновно рађање фашизма

Не допустити поновно рађање фашизма

Београд/Маутхаузен, 7. мај 2017. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин поручио је данас у Маутхаузену, где је предводио државну церемонију обележавања 72-годишњице ослобођења тог концентрационог логора, да свет не сме више да допушта да се зло понавља.

Фото: Танјуг

Вулин је открио нову спомен-плочу посвећену Србима који су изгубили животе у овом логору у Аустрији, а затим је положио венце и одао почаст страдалима.

Он је истакао да свет не сме да прећути да се фашизам поново рађа, да се враћа и то под својим правим именом, да се враћа над костима најстрашније уморене јасеновачке деце.

Ко буде ћутао о томе да се фашизам враћа, дочекаће да га види и у својој земљи, нагласио је министар, указавши истовремено на то да да је Србија поносна на своју историју, да неће дозволити да се она мења и да се о њој говори било како другачије него онако како је било.

Према његовим речима, Србија је била и тада, као што је и сада, на страни слободе и људског рода.

Ако су се изнад јасеновачких костију, изнад поклане јасеновачке деце поново појавиле табле са усташким поздравом, онда ће се и у Маутхаузену појавити табле са “Зиг хајл”, истакао је Вулин, истакавши да нема разлке између два поздрава.

Ако свет ћути и прихвата да се сваке године на Јелачића плацу, изнад Јадовна, Јасеновца, појављују усташе, онда ће допустити и дочекати да се му се испод Брандербуршке капије појаве људи који носе кукасте крстеве и узвикују "Зиг хајл", а ако допушта да се над Блајбургом полажу венци убијеним усташама, крволоцима из Јасеновца, онда ће дочеати и да се у Маутхаузену полажу венци на гробове чувара и комаданата логора, упозорио је министар.

Он је поручио да није могуће зло зауставити само на једном месту као и да је српски народ премали да би сам нахранио и зауставио толико зло.

Фото: Танјуг

На нову спомен-плочу посвећену Србима који су животе изгубили у Маутхаузену, венце су положили и Драгиша Васиљевић испред Савеза Срба Аустрије и Миленко Марић председник српског клуба "Видовдан" из Линца.

Комеморацији су присуствовали представници абмасаде Србије у Аустрији, Војске Србије, кадети Војне академије и студенти Криминалистичко-полицијске академије, као и ученици Гимназије из Бруса који су победили на такмичењу "Да рат остане само игра".

Новооткривену спомен-плочу освештао је протојереј ставрофор Драган Мићић, а венце су положиле делегације Пољске, Италије, Русије, Украјне, Албаније.

Министар је положио венце и одао пошту страдалим Јеврејима, Русима, Чесима, Словацима, Шпанцима.

Овогодишња комеморација поводом ослобађања концентрационог логора Маутхаузен и његових 49 споредних логора, одржана је под мотом "Интернационализам повезује".

Маутхаузен је био највећи нацистички концентрациони логор на територији данашње Аустрије, а његов циљ је био уништавање кроз рад. Заточеници су морали током читавог дана да носе камење тежине од 50 килограма преко такозваних "степеница смрти".

У Маутхаузену је од 8. августа 1938. године до 5. маја 1945. када су логор ослободили војници Треће америчке армије, било је заточено преко 200.000 људи из више од 30 европских и ваневропских земаља.

Око 120.000 људи није преживело страхоте тог концентрационог логора, који је био обележен степеном три, најгором категоријом логора и значило је уништење заточеника.

До 1943. Маутхаузен је био логор за "уништавање" у којем су владали тешки услови заточеништва. Од 1941. је гасна комора била део "машинерије смрти", а лешеви су спаљивани у посебним крематоријумима, након што су жртвама одузети сви вредни предмети, као и златни зуби.

Међу заточеницима је било око 7.000 Срба, а више од половине није дочекало ослобођење логора.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs