Пријепоље, 5. мај 2017. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић посетио је данас четири образовно-васпитне установе у Пријепољу и Прибоју, и том приликом разговарао са председницима локалних самоуправа о задацима у реформи школства.
 |
Фото: mpn.gov.rs |
Шарчевић је током састанка са руководством општине Пријепоље истакао да су кључни приоритети ресорног министарства у овом тренутку нови закони и припрема за нове наставне планове и програме.
Он је објаснио да је ове године због информатике, предузетништва и спорта редизајниран пети разред, док од 2018. године следи интензиван рад на припреми нових наставних планова за први и пети основне, и први разред средње школе.
Према његовим речима, упоредо се ради на дигитализацији система, великој матури, форми гимназија и многим другим сегментима реформи.
Председник општине Пријепоље Драгољуб Зиндовић указао је на изражену миграцију и настојање локалне самоуправе да младе образоване људе врати из великих градова и задржи их у Пријепољу.
 |
Фото: mpn.gov.rs |
Шарчевић је посетио и Техничку школу Пријепоље, у којој ће наредне школске године ученици имати прилику да похађају редизајнирани профил модни кројач.
Састанку у школи присуствовали су представници компанија текстилне индустрије које су заинтересоване за сарадњу са овом образовном установом кроз дуално образовање.
Саветник министра Габријела Грујић истакла је да је 12 компанија из региона заинтересовано да сарађује са образовним системом, нагласивши да је дуално и предузетничко образовање будућност Србије.
Пре осам месеци затекли смо 18 школа у систему дуалног и предузетничког образовања, данас имамо приближно 100. Управо је то чињеница која најбоље говори о томе колико смо одговорно и озбиљно приступили задатку, навела је она.
 |
Фото: mpn.gov.rs |
Министар се данас у Машинско-електротехничкој школи у Прибоју састао и са председником ове општине Лазаром Рвовићем, који је рекао да се размишља о идеји да се не стипендирају само најбољи ученици, већ и они који би уписивали дефицитарна занимања.
Рвовић је истакао да Влада и локална самоуправа улажу много напора у привредни опоравак општине и фабрику ФАП, нагласивши да је важно да се обезбеде услови да опоравак привреде прати и развој образовања.
Директор Машинско-електротехничке школе Миленко Томановић је, говорећи о некада успешној установи која је образовала квалитетне кадрове за привреду из Прибоја и региона, нагласио да број ученика из годину у годину опада и да је уместо некадашњих 30, сада у школи 16 одељења.
Упркос томе квалитет наставе није опао јер се улагало кроз разне пројекте у опрему како би деца имала одговарајуће знање, објаснио је Томановић.
Шарчевић се током посете Пријепољу и Прибоју упознао са условима рада и успесима ученика ОШ ”Мирослав Стиковић” и ОШ ”Десанка Максимовић”.
Министар је потом обишао Основну школу „Живко Љујић” у Новој Вароши, где је у разговору са директором те установе Ристом Поповићем рекао да су нови закони спремни за јавну расправу и да су кључне речи започетих реформи квалитет и одговорност.
Он је истакао да је једнако важно свако место у Србији и да су због тога представници ресорног министарства до сада посетили више од 60 општина и градова јер желе да на лицу места виде које су добре, а које лоше стране предложених закона.
Истовремено, у директном разговору упознајемо просветне раднике са променама које их очекују и бенефитима које ће донети, навео је Шарчевић.
Поповић је указао на то да су ученици те школе све упешнији на завршном испиту и да се много напора и воље улаже у њихову професионалну оријентацију.
Након циклуса предавања, одласка у државна и приватна предузећа и тестирања дајемо савет ученицима коју средњу школу да упишу, нагласио је он.
Грујић је поручила да ће предузетничко образовање и међупредметно повезивање које се од јесени уводи у пети разред на прави начин код деце развијати способности репродуктивног учења и створити добру основу за најбољи избор даљег школовања.