Београд, 4. мај 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручили су данас, на састанку са амбасадорима држава чланица Европске уније, да очекују већи ангажман Брисела када је реч о ситуацији у региону.
Јоксимовић је на конференцији за новинаре, одржаној након
састанка, пренела да су амбасадори том приликом упознати са актуелном ситуацијом урегиону, ставовима Београда поводом отворених претњи и негативних реакција према Србији усмерених против стабилности региона, као и са забринутошћу Владе да ЕУ и њене чланице такве појаве прећуткују.
Такође, како је додала, током састанка је било речи и о ситуацији у којој се налази дијалог Београда и Приштине.
Очекујемо већи ангажман ЕУ, и то не само кроз политичке изјаве, већ кроз план за превазилажење ове ситуације, објаснила је она и нагласила да проблем претњи и негативних реакција према Србији није само проблем Србије, већ је много шири и може да буде стратешки проблем.
Наша земља такав речник не прихвата јер је озбиљна држава и зато ће наставити да штити и промовише своје интересе, као и до сада, поручила је Јоксимовић, поновивши да је стабилност национални интерес Србије и да ће урадити све да не дође до дестабилизације прилика на Балкану.
Према њеним речима, интензивна реторика са различитих страна која подрива стабилност у региону, али је делом уперена и против интереса Србије, траје већ неколико недеља, и у тим околностима је било упутно и право време да се отворено разговара са европским партнерима.
Србија је, како је указала, озбиљан кандидат за чланство у ЕУ, а преговори о чланству су јасан политички, али и уговорни однос, са правима и обавезама која важе за све, те је стога наша обавеза била да изнесемо ставове и забринутост.
Јоксимовић је навела да статус кандидата за чланство није вазални однос, већ добровољни, вођен политичком вољом да се држава придружи вредностима ЕУ.
У складу са тим, на састанку смо истакли да је реторика која долази и од оних који претендију да буду кандидати, апсолутно неприхватљива за Србију, а требало би да буде неприхватљива и за ЕУ, нагласила је она уз оцену да је то реторика која није утемељена на европским вредностима и не припада 21. веку.
Посебно се то односи на реторику везану за територијалне претензије и личне претње и увреде, подвукла је Јоксимовић, подсетивши на то да Србија није провоцирала нестабилност и да ће такав приступ задржати.
Ђурић је истакао да је јасна порука данашњег састанка са представницима држава Уније да је доста ћутања и одсуства реакције на догађаје у региону, јер је ћутање данас подгрејавање ионако затегнуте ситуације.
Према његовим речима, доста је било угњетавања Срба на Косову и Метохији и ћутања пред паљењем фитиља на балканском бурету барута.
Он је подвукао да је јасно опредељење Србије да проблеме решава кроз разговор, а испружена рука премијера Александра Вучића у име читавог народа је рука сарадње.
Србија жели стабилност и сарадњу, изградњу бољих односа, али не тако што ћемо ћутати, нагласио је Ђурић и додао да су амбасадори држава чланица ЕУ упознати и са изјавама, али и са низом потеза албанских политичких странака у претходних неколико месеци.
Он је у том смислу поменуо усвајање уредбе о присвајању имовине и резолуције о прекиду Бриселског дијалога, док се не реши питање изручења Рамуша Харадинаја, онако како њима одговара.
Неприхватљиво је да претње дају позитивне политичке резултате за оне који прете. Они треба да буду кажњени, а не награђени кроз афирмацију и удовољавање њиховом захтеву, јер нас то нигде добро неће одвести, упозорио је директор Канцеларије за Косово и Метохију.
Он је, одговарајући на питање да ли очекује да Рамуш Харадинај одговара пред Специјалним судом за ОВК, рекао да очекује, јер ратни злочин не застарева, а одговорни морају да одговарају пред овим или оним судом.
Њихова кривична и морална одговорност никад неће престати, а друштво на Космету мора да буде оздрављено кроз процес истраживања ратних злочина. Ми правимо велику разлику између поштених људи албанске и других националности и оних који су на монструозан начин убијали Србе и друге које им се нису свиђали, закључио је Ђурић.