Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Обележена 202-годишњица избијања Другог српског устанка

Обележена 202-годишњица избијања Другог српског устанка

Горњи Милановац, 23. април 2017. године – Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Драган Поповић предводио је данас државну церемонију обележавања 202-годишњице избијања Другог српског устанка у Такову код Горњег Милановца.

Фото: Танјуг

Поповић је том приликом положио венац Владе Србије и одао почаст јунацима Таковског устанка у спомен-комплексу „Други српски устанак“.
Венце су положили и представници Војске Србије, општине Горњи Милановац, Моравичког округа, као и удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

У Такову крај Горњег Милановца налази се меморијални комплекс посвећем догађајима из 1815. године, када је Милош Обреновић, након празничног богослужења у цркви-брвнари на Цвети, позвао окупљене угледне Србе да поново узму оружје у руке и наставе борбу започету 1804. године под Карађорђем.

Тиме је почео знаменити Други српски устанак који је водио коначном крају турске власти на овим просторима.

У оквиру комплекса, поред цркве-брвнаре, налази се и музејска поставка смештена у спомен-школи, дар краља Александра Обреновића, као и монументални споменик који приказује кнеза Милоша како полаже заклетву пред устаничким првацима.

У Такову, 23. априла 1815. године, Милош Обреновић је на скупу старешина објавио почетак новог устанка за ослобођење Србије од турске власти. После двомесечних борби Турци су се задржали само у Београду и у неколико утврђених градова.

Вештим дипломатским преговорима Милош Обреновић је до краја 1815. године закључио усмени мир с Марашли Али-пашом, према коме је признат за врховног српског кнеза.

Милош Обреновић је, мирним путем, пуних 15 година постепено изграђивао аутономни положај Србије у оквиру турског царства и своју власт у Србији.

Хатишерифом из 1830. године Србији је призната аутономија.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs