Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Предлогом закона о царинској тарифи штити се домаћа производња

Предлогом закона о царинској тарифи штити се домаћа производња

Београд, 1. јун 2005. године - Помоћник министра финансија у Влади Републике Србије Горан Анђелић изјавио је данас да је Предлогом закона о царинској тарифи, који је Влада упутила у скупштинску процедуру, предвиђено повећање царинске стопе за 175 производа, уз напомену да се њиме штити домаћа производња и отклањају штетне последице примене Акционог плана хармонизације економских односа Србије и Црне Горе.

Анђелић је на конференцији за новинаре објаснио да би се већа царинска стопа обрачунавала на увоз пољопривредних производа, робе од коже, намештаја и апарата за домаћинство.

Он је навео пример да је Акционим планом царинска стопа на увоз јабука била 5 одсто, а сада је предложено да износи 15 одсто, док је за брашно била 5 одсто, а предвиђено је њено повећање на 20 одсто.

Према његовим речима, снижавање царинских стопа предложено је за увоз 164 производа који представљају важне сировине за производњу робе у домаћим фабрикама или су производи који се не израђују у Србији.

Он је рекао да је тим снижавањем царинских стопа предложено да се за минерална ђубрива царинска стопа смањи са 20 на 1 одсто, а за нерђајући челик са 10 на 1 одсто.

Анђелић је рекао да се тим новинама и увођењем 10268 тарифних ставова који су у складу са прописима ЕУ, неће променити просечна царинска стопа.

Он је подсетио на то да је Влада упутила на усвајање и Предлог измена царинског закона којим се грађанима који раде у иностранству омогућава увоз без плаћања царине предмета за домаћинство, а инвалидима увоз моторних возила.

Анђелић је навео да нецарињена нова возила, како је предложено, неће моћи да се продају или дају другом на коришћење без плаћања царине у року од пет година, док за употребљавана возила тај рок износи три године.

Предлогом измена царинског закона предвиђено је и отварање фри-шопова на међународним аеродромима, као и давање овлашћења Влади Србије да, уколико дође до поремећаја на тржишту, повећа или снижава прописане царине.

Помоћник министра финансија Наташа Ковачевић је као најзначајније новине у предложеним изменама Закона о порезу на додату вредност (ПДВ) навела смањење пореске стопе са 18 на 8 одсто за новоизграђене станове који се користе за стамбене потребе, смрзнуту храну, житарице, лекове и улазнице за биоскопске и позоришне представе, сајмове, изложбе и спортске догађаје.

Ковачевић је рекла да је предложено и ослобађање плаћања ПДВ-а на хуманитарну помоћ, робу која се увози на основу уговора о донацији, као и робу за фри-шопове и помагала за инвалиде.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs