Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Образовање кључно за бољи положај Ромкиња

Образовање кључно за бољи положај Ромкиња

Београд, 11. април 2017. године – Саветник потпредседника Владе Републике Србије и председника Координационог тела за родну равноправност Бранка Драшковић изјавила је данас да се положај припадница ромске националне заједнице може побољшати једино подршком и охрабривањем да се школују.

Бранка Драшковић
Драшковић је на конференцији „Ромкиње у Србији: достигнућа, изазови и перспективе“ истакла да образована жена води ка економски оснаженој жени, која има снаге да се супротстави насиљу и дискриминацији.

Она је упутила иницијативу за оснивање академског круга Ромкиња како би се младе жене подстакле и охрабриле да наставе школовање, отворе себи могућности запослења и тиме спрече улазак у ране бракове и малолетничке трудноће.

Према њеним речима, у укупној популацији седам одсто млађих од 18 година ступи у брак, а у ромској заједници раних бракова је 57 одсто, док је стопа раног рађања деце у ромској популацији 38 одсто, у односу на четири одсто у општем становништву.

Драшковић је подсетила на то да је потпредседник Владе Зорана Михајловић именована да координира радом државних органа у вези са унапређењем Рома и Ромкиња у Србији, са посебним освртом на области образовања, здравља, становања, запошљавања и социјалне заштите.

У претходном периоду Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је успоставило ГИС базу података о броју и месту неформалних ромских насеља, олакшан је упис у матичне књиге, уведене су афирмативне мере за школовање ромске деце, преполовљена је стопа смртности новорођених, а мрежа ромских координатора успешно ради на нивоу многих локалних самоуправа.

Учесници конференције сложили су се да су усвајање нове Националне стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2016. до 2025. године и формирање Координационог тела за праћење реализације Стратегије значајни кораци у даљем унапређењу положаја припадника ромске заједнице у Србији.

Скуп је организовао Одбор за родну равноправност Националног савета ромске националне мањине, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији, у оквиру обележавања Светског дана Рома.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs