Београд, 7. април 2017. године – Председник Савета за унапређење положаја Рома и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић нагласио је у честитки поводом Светског дана Рома – 8. априла да ће Србија наставити да пружа интензивну подршку унапређењу положаја Рома у нашој земљи.
Иванишевић је истакао да Роми треба да буду поносни на своју јединствену прошлост и културу.
Он је, када је реч о унапређењу положаја Рома, нагласио да се очекује усвајање Акционог плана за примену стратегије која за период од девет година дефинише на који начин ће се остваривати свеукупно унапређење положаја Рома и Ромкиња у нашој земљи.
Поносан сам на чињеницу да Србија предњачи у системској подршци Ромима и да свакодневно показујемо да је друштво у Србији инклузивно, нагласио је државни секретар.
Према његовим речима, у протеклом периоду Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања предузело је низ активности на унапређењу положаја ромске заједнице.
Једна од активности, како је навео, јесте и потписивање Споразума о сарадњи са Ромским образовним фондом из Будимпеште у оквиру пројекта „Унапређивање могућности за образовање и интеграцију Рома у Србији“.
Тај споразум има за циљ осмишљавање механизма трајног решења и политике за ромску децу и младе у процесу њиховог повратка у образовни систем, повећање стопе дипломирања Рома средњошколаца и студената, као и омогућавање њиховог успешног уласка на тржиште рада, објаснио је Иванишевић.
Образовање и запошљавање, како је истакао, остају кључни како би се у потпуности остварио тај заједнички циљ.
Државни секретар је подсетио на то да је Одлука о оснивању Координационог тела за праћење реализације Стратегије за социјално укључивање усвојена 3. марта ове године.
Иванишевић је навео да је у оквиру Координационог тела образована стручна група која ће вршити стручне послове на текућим питањима у вези са социјалним укључивањем Рома и Ромкиња.
У њен рад укључени су образовани и стручни младићи и девојке ромске националности, представници Националног савета ромске националне мањине, као и представници ромског цивилног сектора.
Такође, како је додао, у току су преговори са УНОПС-ом и Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) у вези са пројектима којима желимо да подржимо јединице локалне самоуправе у изградњи добре управе, што укључује социјалну заштиту и запошљавање, а што ће омогућити спровођење Стратегије.
Укључивањем Рома у мере активне политике запошљавања, било да је реч о програмима из система додатног образовања и обуке (подизање компетенција ради конкурентнијег иступања на тржишту рада) спровођењу активности у оквиру пројеката, конкретним финансијским подстицајима ради запошљавања или самозапошљавања, утиче се на њихово запошљавање и економско оснаживање.
Тиме се доприноси и отклањању предрасуда и подизању свести унутар локалне заједнице о могућностима и стварним потенцијалима ромске популације.