Београд, 6. април 2017. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин предводио је данас церемонију полагања венаца и одавања почасти поводом Дана сећања на почетак Другог светског рата у Југославији.
 |
Фото: Фонет |
Вулин је на Новом гробљу, заједно са градоначелником Београда Синишом Малим, положио венац на спомен-обележје у Алеји страдалих у шестоаприлском бомбардовању, уз поруку да ће се наша земља заувек сећати тог датума и сваког настрадалог.
Наша обавеза као потомака јесте да негујемо сећање на њих и да будемо достојни њихове успомене, и то тако што ћемо увек бити на страни слободе, истакао је министар.
Мали је подсетио на то да је Београд у својој дугој историји пуно пута разаран и бомбардован, док ће 6. април 1941. године остати уписан црним словима у историји нашег града.
Према његовим речима, без икаквог повода и без објаве рата, град је бомбардован, и то у раним јутарњим часовима.
Између 2.500 и 4.000 људи изгубило је животе тог дана, уништене су болнице, школе, зграде, као и библиотека са непроценљивим благом, али из тога је Србија изашла као победник, навео је градоначелник.
Обавеза државе јесте да чува успомену на оне који су изгубили животе тог дана, али и за време рата, да градимо бољу и модернију земљу, да градимо Србију која економски јача, поручио је Мали.
Венце на спомен-обележје положили су и представници Града Београда, удружења за неговање традиција, потомци страдалих и грађани.
На подручју Краљевине Југославије, Други светски рат отпочео је бомбардовањем Београда 6. априла 1941. године. Масовно бомбардовање градова довело је до великог броја жртава и значајних материјалних разарања, попут уништења здања многих образовних, здравствених и установа културе.
У Алеји страдалих у шестоаприлском бомбардовању, која се налази на Новом гробљу у Београду, укупно је сахрањено 1.992 суграђана. Од тог броја, идентификована је 631 особа, а неидентификовано 909 мушкараца, 393 жене и 59 деце.