Београд, 5. април 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и министар здравља Златибор Лончар посетили су данас Ургентни центар КЦС, где је адаптацијом неурохируршке и микрохируршке сале започет Пројекат реконструкције и изградње седам болничко-здравствених центара у Београду.
Михајловић је том приликом најавила да ће се током 2017. и 2018. године радити на реконструкцији седам клиничких здравствених центара, међу којима је и Клиника за неурохирургију Клиничког центра.
Ово није само адаптација две операционе сале у Ургентном центру, већ почетак реконструкције седам клиничких здравствених центара, навела је она.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, како је указала, обезбедило је 260 милиона динара за израду пројектно-техничке документације за свих седам установа и потписало уговор са Саобраћајним институтом ЦИП.
Према њеним речима, приближно 100 милиона евра обезбеђено је за радове на реконструкцији, од чега 70 милиона евра из кредита Развојне банке Савета Европе, а остатак од Европске инвестиционе банке.
План је, како је навела, да у оквиру пројекта најпре, у наредна два и по месеца, почне обнова Универзитетске дечје клинике у Тиршовој, а убрзо затим и у КБЦ „Драгиша Мишовић”.
Лончар је истакао да је приоритет у динамици реконструкције КЦС дат адаптацији неурохируршке и микрохируршке операционе сале Ургентног центра, с обзиром на то да се у тим салама годишње изврши више од 800 неурохируршких, 800 микрохируршких и приближно 140 максилофацијалних операција.
Према његовим речима, тиме ће бити добијене две потпуно нове микрохируршке и неурохируршке операционе сале, у којима ће сложене операције изводити искусни неурохирурзи, али и они млади који се запошљавају и оспособљавају за то да буду макар подједнако успешни као њихове садашње колеге.
На тај начин ћемо обезбедити континуитет и пун капацитет збрињавања пацијената, којима је неопходно пружити овај вид оперативног захвата, поручио је Лончар.
Радове на санацији и адаптацији операционих сала у Ургентном центру изводи предузеће “Колосеум инжењеринг“, а пројекат је урадио Саобраћајни институт ЦИП.
Вредност радова износи 15 милиона динара, а рок за њихов завршетак је 45 дана.