Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Приоритети Министарства просвете - модернизација и безбедност ученика

Приоритети Министарства просвете - модернизација и безбедност ученика

Београд, 31. мај 2005. године - Министар просвете и спорта у Влади Републике Србије Слободан Вуксановић изјавио је да су учење страних језика, компјутеризација школа, повећање безбедности ученика, увођење спортова као изборних предмета и законодавне активности приоритети овог министарства у наредном периоду.

Слободан Вуксановић
Вуксановић је у разговору за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" нагласио да познавање страних језика треба да буде заштитни знак Срба и предност у прикључивању Европи и да је у том циљу потписан Меморандум о сарадњи са Британским саветом о издавању Кембриџ сертификата.

Школама у Србији до сада је подељено 1.000 рачунара, подсетио је он и додао да су у току преговори за набавку још две хиљаде како би свака школа имала компјутер.

Министар је, говорећи о безбедности ученика, рекао да ће у сарадњи са Дефектолошким факултетом, Друштвом педагога и Министарством унутрашњих послова Владе Србије безбедност деце бити доведена на највиши ниво.

Завршен је пројекат увођења спортова као изборних предмета у школе, при чему ће свака школа моћи да бира, а у понуди ће бити сви спортови, напоменуо је министар. На челу пројекта је декан Факултета за спорт и физичку културу Срећко Јовановић, имамо велику подршку дипломатског кора, посебно амбасада Јапана и Велике Британије, а промотери ове акције су прослављени спортисти Милена Рељин, Бојана Шумоња и Матеја Кежман, навео је Вуксановић.

Према његовим речима, до краја године биће донето 8 закона - о високом образовању, студентском организовању, уџбеницима, предшколским установама, о музичким и уметничким школама и о студентском и ученичком стандарду, што је, како је оценио, уз 25 милиона евра добијених од Европске инвестиционе банке за изградњу 8 нових школа и реконструкцију постојећих, доказ да је Министарство на добром путу.

Вуксановић је истакао да је академска заједница написала закон о високом образовању који ће се пред посланицима Скупштине Србије појавити 10. јуна, а по усвајању предстоји двогодишњи рок да се закон практично примени у пракси, док ће доношењем закона о студентском организовању Србија бити једина држава у Европи која има такав законски акт.

Говорећи о одељењима приватних, али и државних универзитета, која се отварају широм Србије, Вуксановић је нагласио да ће држава наћи начина да одбрани свој интерес и објаснио да ће Републички савет за развој високог образовања, на предлог Комисије за акредитацију, издавати дозволе за рад. Сви, и државни и приватни универзитети и факултети, мораће да прођу систем акредитације, а они који не буду испуњавали услове биће затворени, указао је Вуксановић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs