Лесковац, 31. март 2017. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић и градоначелник Лесковца Горан Цветановић потписали су данас Меморандум о разумевању којим је предвиђена градња колектора у овом граду.
Божовић је том приликом истакла да је потписивањем овог документа заправо почела припрема техничке документације за спровођење „Пројекта санације и изградње главног колектора за пречишћавање отпадних вода у Лесковцу“.
Она је објаснила да припрему те документације финансира Влада Шведске кроз Шведску агенцију за међународни развој и сарадњу (СИДА), у оквиру програма „Подршка развоју инфраструктуре у области заштите животне средине” (ПЕИД).
Према њеним речима, припрема техничке документације омогућиће почетак радова на реконструкцији и изградњи новог колектора и неопходне инфраструктуре у области управљања водама у Лесковцу.
Овај пројекат ће, како је прецизирала, допринети томе да Лесковац добије савремено постројење за пречишћавање отпадних вода, у складу са европским стандардима заштите животне средине.
Влада Србије и ресорно министарство наставиће да пружају подршку руководству Лесковца како бисмо, заједничким снагама, свим грађанима обезбедили одрживо коришћење водних ресурса, здраву животну средину и квалитетнији живот, поручила је Божовић.
Она је додала и да Европска унија финансира централно постројење за пречишћавање отпадних вода, док је обавеза финансирања и изградње постројења за третман муља, који настаје пречишћавањем комуналних вода, обавеза Владе Србије и ресорног министарства.
Цветановић је истакао да потписивање поменутог документа значи опредељење Владе и града Лесковца да се што пре крене са решавањем проблема градског колектора и тиме створе услови за доношење одлуке о додели донаторских средстава и реализацију укупног "Пројекта управљања отпадним водама Лесковац".
Он је нагласио да је ова локална самоуправа спремна да допринесе успешној реализацији овог пројекта, а све у циљу да грађани Лесковца, али и генерације које долазе, живе у што здравијој животној средини.
Поред пројеката у Нишу и Лесковцу, изградња инфраструктуре за пречишћавање отпадних вода очекује све градове у Србији, будући да се у нашој земљи у овом тренутку пречишћава тек осам одсто комуналних отпадних вода.
План је да се наша земља до 2041. године у потпуности усагласи са европским стандардима за ову област, што значи да је у наредних 25 година потребно изградити 320 постројења за пречишћавање отпадних комуналних вода, чија је укупна вредност пет милијарди евра.