Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Чланство у ЕУ остаје стратешки циљ Србије

Чланство у ЕУ остаје стратешки циљ Србије

Београд, 29. март 2017. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић исказао је захвалност Луксембургу на континуираној подршци коју пружа Србији у процесу европских интеграција, и поновио да је стратешки циљ наше земље пуноправно чланство у ЕУ.

Фото: Фонет

Дачић је, на заједничкој конференцији за новинаре са министром спољних и европских послова Луксембурга Жаном Аселборном, рекао да је премијер Александар Вучић пренео Аселборну да ће Србија наставити свој пут ка ЕУ и да ће наставити да буде фактор мира и стабилности, и поред свих изазова и проблема у региону.

Он је подсетио на то да је Луксембург последњих година био на страни Србије када је реч о преговарачким поглављима и убрзању приступних преговора, уз напомену да две земље имају различито становиште по питању Косова и Метохије.

Први потпредседник Владе је нагласио да ће званични Београд наставити да активно учествује у дијалогу са привременим институцијама власти у Приштини.

Дачић је, говорећи о сарадњи Србије и Луксембурга, рекао да се наша земља залаже за бољу и ширу сарадњу на свим пољима, и поручио да би економска сарадња требало да буде још већа.

Спољнотрговинска размена са Луксембургом износи 30 милиона евра, прецизирао је он и додао да је у последњих неколико година прилив инвестиција из Луксембурга у Србију био 1,5 милијарди евра, укључујући и компанију "Делез", те да је успостављена добра сарадња привредних комора двеју земаља.

Први потпредседник Владе је рекао да је у Луксембургу пре пет година било 900 азиланата из Србије, а да их је сада 150, што је за Луксембург и даље велики број, због чега ће се даље радити на његовом смањивању.

Аселборн је поновио да ће Србија ускоро отворити Поглавље 29, које се односи на царинску унију, док су још четири поглавља у преговорима о чланству у Европској унији спремна.

Он је рекао да је разумео осетљивост Београда за питање Косова и Метохије, и навео да нико не жели да повреди Србију, већ да помогне у наставку дијалога и налажењу заједничког решења.

Аселборн је, када је реч о мигрантима, рекао да је чудно да неке чланице Европске уније прихватају мали број миграната, у неким државама чланицама их и нема, док је у Србији тренутно 8.000 избеглица.

Он је указао на то да ће се у сарадњи са Фронтексом и новцем Европске уније помоћи у циљу проналажења решења за тај проблем.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs