Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Представници ЕБРД-а констатовали да су спроведене реформе у Србији од суштинског значаја

Представници ЕБРД-а констатовали да су спроведене реформе у Србији од суштинског значаја

Београд, 28. мај 2005. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић говорио је у интервјуу за дневни лист "Данас" о недавно одржаној годишњој скупштини Европске банке за обнову и развој (ЕБРД). Званични сајт Владе Србије преноси делове овог текста.

Милан Париводић
Какве су утиске гости из ЕБРД-а понели из Србије:

- Општи утисак, а то је изнео и председник ЕБРД-а Жан Лемијер, јесте да је земља битно узнапредовала од његове последње посете 2001. године. Такође, констатовано је да су реформе које смо спровели од суштинског значаја, да и даље постоје изазови, али и демократски потенцијали и воља Владе Србије да те изазове превазиђе. Земља иде сигурним демократским путем. Привреда је у успону, битно боља него што је била раније, а бољи је и правни оквир. Присутни су проблеми првенствено у обезбеђивању јасног власништва над земљиштем, као и грађевинских питања везаних за земљиште. Такође, реформа и снажење правосудног система важна су питања са којима ћемо се и даље суочавати. Ипак, сигуран сам да се имиџ Србије у свету поправља. Добијање позитивне Студије изводљивости и одржавање скупштине ЕБРД-а у Београду два су корака од по седам миља у правцу стварања позитивног имиџа Србије.

Стратегија ЕБРД-а подразумева померање интересне зоне са Балкана на исток, ка земљама бившег СССР-а, шта може Србија да очекује:

- Очекујем да ће улагање у Србију порасти. Европска банка за обнову и развој тржишно је оријентисана банка. Она јесте развојна банка, али ради за новац односно профит, зато ће улагати онолико колико се буду удобно осећали у нашем правном и економском амбијенту. Наравно, ЕБРД се тренутно суочава са великим изазовима као што је Украјина, коју треба снажно подржати. Присутни су политички изазови у Узбекистану, као и Киргизији и Монголији. Средства банке јесу ограничена, али капацитет српске привреде и величина земље нису толики да могу битније да угрозе билансе ЕБРД-а, с обзиром на то да је реч о малим пројектима у поређењу с Русијом, Украјином или Казахстаном.

Да ли су средства ЕБРД-а искоришћена у довољној мери:

- Солидно су искоришћена јер је од априла 2001. године, мобилисано око 600 милиона евра. Могли смо и много више јер су, речимо Хрвати, узели око 1,3 милијарди евра. Управо на тој релацији видим шансу да и Србија повећа износ који ће јој бити стављен на располагање. Од ЕБРД-а можемо да добијемо средства за развој инфраструктуре, односно железнице и путева, исто тако, за развој малих и средњих предузећа. Познајући господина Лемијера одраније, знам да резонује - "даћу паре не оном ко ми покаже одговарајућа документа, већ оном коме верујем," а такође, веома много инсистира на развоју малих и средњих предузећа. Наравно да морамо да имамо велика предузећа јер су она та која "вуку" велике бројеве и утичу на извоз, али мала и средња предузећа отварају радна места, флексибилна су и искључиво тржишно оријентисана.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs