Вучић је у интервјуу за сарајевски "Дневни аваз" рекао да је приметио да су Бошњаци, или политичко руководство Бошњака, много чешће, са разлогом или без, љути на Србију и наше државно руководство.
Зато смо веома опрезни и водимо рачуна и пажљиво меримо сваку реч, јер знамо колико је крхка ситуација у тим односима и колико труда и енергије треба уложити да бисмо те односе подигли на виши ниво, указао је премијер.
Он је оценио да је веома битно да се наставе разговори о економским и инфраструктурним пројектима, стварању јединственог тржишта и царинске уније.
То је, како је навео, оно што ће да олакшава живот грађанима и пословним људима, те ће на крају донети веће плате радницима у једној или другој земљи.
Вучић је рекао да су то ствари које представљају будућност, и истакао да је то била идеја канцелара Немачке Ангеле Меркел, када је покренула Берлински процес.
Према његовој оцени, када људи буду имали другачију економску перспективу, када буду бирали да могу да живе боље и другачије од свог рада, онда ће мање обраћати пажњу на све што се збивало у прошлости.
Он је поновио да нико нема намеру да ствари из прошлости заборавља, да свако има свој угао из којег то гледа и види, али да је потребно да се разумеју потребе другог народа.
И након одбијања ревизије пресуде против Србије, у Београду није било ни радости, ни свирања, иако би то сви други на тај начин искористили, што показује одговорност Србије, рекао је премијер.
Мислим да су то важне ствари. Мислим да, полако, добар део и српског и бошњачког народа то разуме и верујем да ћемо у будућности показати и више рационалног односа и имати више сентимента једни за друге, што ће свакако допринети излечењу наших односа, нагласио је Вучић.
Он је оценио да не постоји проблем да представници српског и бошњачког народа седну и расправе историјска питања, да о свему разговарају, отворе све теме и да покушају за годину нешто да реше.
Према његовим речима, у томе, ако је потребно, треба да учествују и наше цркве и академије и друге институције, како бисмо пробали да тај рационални део онога што можемо и решимо, а да за оно што не можемо кажемо да то не можемо да решимо.
Ја сам сваки пут дошао у Сарајево, никад ми нико није поставио питање - како ћете да платите 60 километара од Ужица до Котромана и кад ћете то да изградите? Сваки пут сам имао иста питања која су се везивала за нешто од пре 20 и 25 година. Никада нисам бежао од питања. Као што знате, нисам вам тражио ниједно питање унапред, нити то тражим, одговарам на сва питања. Али, хоћу да кажем да видим да људе мање интересује будућност, навео је Вучић.
Он је, на питање да ли ће ускоро разговарати са Бакиром Изетбеговићем, рекао да нема проблем са тим, и додао да добро разуме пориве и разлоге, али да не разуме да људи у руководству једне земље не схватају да је најважније имати добре односе са својим суседима.
Посебно ако, како је истакао, тај сусед има више од 30 одсто својих сународника у твојој земљи.
Премијер је, на питање с каквим порукама је стигао у Сарајево с обзиром на то да је дошао из Берлина, рекао да поруке доноси пре свега из Београда, а из Берлина може да пренесе шта је чуо, што је једнако важно и за Београд, и за Сарајево.
Ја мислим да је увек лако рећи да долазите са порукама мира и да је то нешто што су политичари научили да изговоре, јер се свима свиђа да то чују. Мислим да људи у БиХ, било да су Бошњаци, Срби или Хрвати, дакле, муслимани, православни или католици, знају да говорим истину, поручио је Вучић.
Премијер је подсетио на то да је безброј пута рекао да су за дубинску, суштинску стабилност западног Балкана веома важни, можда и најважнији, односи између Срба и Бошњака.