Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Дијалог Београда и Приштине суштински за очување стабилности

Дијалог Београда и Приштине суштински за очување стабилности

Београд, 14. март 2017. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да званични Београд жели договор и трајно решење за питање односа са привременим институцијама власти у Приштини.



Фото: Министарство спољних послова

Дачић је, након састанка са министром спољних послова и међународне сарадње Републике Италије Анђелином Алфаном, на заједничкој конференцији за новинаре истакао да ће званични Београд увек бити опредељен за дијалог и неће никога уцењивати, као што то ради Приштина.

Први потпредседник Владе је поручио да наша земља не жели никога да провоцира и жели да допринесе регионалном миру и стабилности.

Он је нагласио да би било најбоље да се Косово поново не кандидује за чланство у Унеску, будући да би се на тај начин избегла политизација те специјализоване агенције Уједињених нација.

Дачић је, одговарајући на питање новинара о томе шта званични Београд ради на спречавању учлањења Косова у међународне организације, поручио да су и Србија и Унеско пре две године изгубили више месеци на лобирање за или против Косова у Унеску.

Према његовим речима, Србија ће наставити да одржава контакте са земљама које нису признале једнострано проглашену независност Косова.

Такође, како је навео, наша земља ће наставити да инсистира на томе да представљање Косова мора бити асиметрично, будући да питање статуса Косова и Метохије, што се Србије тиче, није решено.

У складу са тим, противимо се уласку Косова у разне, нарочито специјализоване агенције УН, као и томе да Косово буде тамо где је место за државе, или ако је тамо оно мора да буде обележено на посебан начин, што је нешто око чега још траје спор, истакао је Дачић.

Фото: Министарство спољних послова

Дачић и Алфано су претходно потписали Меморандум о сарадњи између министарстава спољних послова двеју земаља у области рада двојезичних италијанско-српских одељења у Србији.

Први потпредседник Владе је рекао да су свеукупни односи са Италијом у сталном успону, и најавио заједничку седницу влада двеју земаља у септембру у Србији.

Он је навео да ће предстојећа заједничка седница влада бити четврта по реду, а требало би да буде одржана у Новом Саду.

То видимо као важну потврду стратешког партнерства, оценио је Дачић, који је са Алфаном разговарао и о Самиту ЕУ – западни Балкан, који ће бити одржан у јулу у Трсту.

Он је исказао захвалност Италији на подршци Србији на њеном европском путу, и поновио да наша земља жели сарадњу, мир и стабилност у региону, додавши да су Италија и Немачка два највећа спољнотрговинска партнера Србије.

Дачић је навео да је спољнотрговинска робна размена са Италијом прошле године износила 3,7 милијарди евра, при чему у Србији послује 600 италијанских компанија, које запошљавају неколико хиљада радника.

Италија је, како је подсетио, у последње три године у Србији инвестирала 300 милиона евра.

Он је, када је реч о посети председника Владе Александра Вучића Сарајеву, истакао да премијер сигурно неће одустати од планиране посете ни уколико постоје најаве о безбедносним ризицима.

Оно што је политички важно, како је истакао, јесте то да ће председник Владе Србије учествовати на скупу у Сарајеву, без обзира на безбедносне процене које буду прављене.

Дачић је нагласио да никоме није у интересу да се ситуација у безбедносном смислу компликује, и изразио наду да су у БиХ извукли закључке из онога што се десило у Сребреници приликом посете премијера Вучића и напада на њега.

Алфано је на конференцији за новинаре подвукао да је сарадња Србије и Италије на чврстим основама, као и да цени лидерство Владе Србије која је одлучна и снажно уверена у оно што ради у процесу спровођења реформи и на свом европском путу.

Он је, одговарајући на питање новинара зашто је Београд изабрао као прву тачку у оквиру посете земљама западног Балкана, рекао да је Београд мотор целокупног развоја Балкана.

Министар спољних послова и међународне сарадње Италије је нагласио да подржава пут Србије ка ЕУ јер је Србији место у Унији, и истакао важност економске сарадње за оснаживање политичких односа двеју држава.

Према његовим речима, Самит ЕУ – западни Балкан у Трсту означиће унапређење односа, а на том скупу биће речи о интеграцији, развоју, аутопуту према Нишу и Драчу, малим и средњим предузећима, уз организовање регионалног форума посвећеног борби против корупције.
Алфано је, поводом несугласица између Турске и Холандије, поручио да је потребно спустити тон и окончати полемику, и додао да нико нема интереса да се створи оштар сукоб са Турском.

Недавно су Италија и Турска имале прилику за сарадњу, подсетио је он, али и истакао да Италија не може да затвара очи пред оним што се данас дешава.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs