Београд, 14. март 2017. године – Савет за националну безбедност Републике Србије разматрао је на јучерашњој седници политичко-безбедносну ситуацију у Србији и региону, као и стање на Космету, посебно након најновијих иницијатива и захтева косовских Албанаца за прекид бриселског дијалога и формирање такозване војске Косова.
У саопштењу Службе за сарадњу с медијима председника Републике наводи се да је на седници констатовано да је Србија стабилна и да не постоји могућност значајнијег угрожавања мира и безбедности на територији наше републике.
Савет је закључио да је ситуација у региону турбулентна и сложена, истакавши да је Србија уложила огромни напор да у овом делу Европе буду сачувани мир и стабилност, као и успостављени добри и пријатељски односи између различитих народа, етничких и верских група.
Ипак, без нашег утицаја, постоји опасност ширења политичких сукоба унутар појединих држава у окружењу, који су подстакнути како домаћим разлозима политичке нетрпељивости, тако и значајним уплитањем страних цивилних и војних обавештајних служби.
Задатак свих органа Републике Србије јесте да не дозволе било какво преливање политичких, али и других сукоба на територију Републике Србије, те да поштују независност других држава и не мешају се у њихове унутрашње ствари.
Истовремено, Савет обавезује државне органе да у складу са својим надлежностима учествују у сарадњи са Србима у региону, који се налазе под политичким притисцима централних власти у појединим државама западног Балкана, уз пуно поштовање територијалног интегритета тих држава.
Савет за националну безбедност Републике Србије изражава забринутост због заоштравања реторике која је приметна у деловању приштинских органа власти.
Посебно су забрињавајуће иницијативе за прекид дијалога између Београда и Приштине, а нарочито захтев за формирање војске Косова.
Република Србија снажно и недвосмислено захтева наставак дијалога у Бриселу, поштовање међународног правног поретка, Резолуције 1244 СБ УН и Бриселског споразума.
Савет је обавезао органе Републике Србије да се свим политичким и дипломатским средствима супротставе дестабилизацији стања на Косову и Метохији, као и стварању такозване војске Косова, што би угрозило опстанак Срба у јужној српској покрајини.
Истовремено, Савет позива Србе на Косову и Метохији да потпуно јединствено са државним органима Републике Србије политички иступају и штите интересе нашег народа и наше државе.
Седници Савета за националну безбедност председавао је председник Републике Србије Томислав Николић, а присуствовали су председник Владе Александар Вучић, министар одбране Зоран Ђорђевић, потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и министар правде Нела Кубуровић.
Такође, седници су присуствовали и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић, директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, директор Безбедносно-информативне агенције (БИА) Александар Ђорђевић, директор Војно-безбедносне агенције (ВБА) генерал Петар Цветковић, заменик директора Војно-обавештајне агенције (ВОА) Зоран Стојковић и државни секретар Министарства спољних послова Ивица Тончев, додаје се у саопштењу.