Београд, 9. март 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић потврдио је данас да су у завршној фази разговори са четири турске компаније из области текстилне индустрије, које имају намеру да покрену производњу у Србији.
 |
Фото: infobiro.tv |
Љајић је, отварајући 5. сајам текстила "Балкан текстил 2017", истакао да ће већ сутра бити потписан уговор са познатом турском компанијом за производњу вуне о отварању њихове фабрике у Лебану, у којој ће на почетку бити запослено више од 300 људи.
Он је навео да држава жели да у будућности промовише модел који подразумева да се старе напуштене хале у Србији обнове и реконструишу и да буду спремне како би они који су заинтересовани да дођу у Србију и организују производњу могли у те хале само да убаце машине и одмах почну са радом.
То је модел који смо применили у Лебану, а сада обилазимо и још неке погоне у Лазаревцу, Краљеву, Нишу и Лесковцу, рекао је потпредседник Владе и подсетио на то да Србија даје значајне подстицаје за отварање нових погона.
Љајић је, такође, рекао да су ове године у Србији већ регистроване 23 турске компаније, док је у 2016. години регистровано 136 предузећа из те земље.
Он је нагласио да је текстилна индустрија једна од водећих привредних грана у Србији, у којој у више од 2.000 компанија ради приближно 40.000 радника, претежно жена.
 |
Фото: infobiro.tv |
Текстилци су прошле године извезли робе у вредности од 497 милиона долара, прецизирао је потпредседник Владе и оценио да текстилна индустрија Србије у последњем периоду показује експанзију.
Томе у прилог, како је истакао, иде и податак да је текстилна индустрија друга по вредности реализованих инвестиција, одмах после аутомобилске индустрије.
Љајић је навео да о напретку у том сектору говори и податак да је до 2000. године наша земља била на 195. месту међу добављачима текстила у ЕУ, а данас је на 18. позицији.
На овој манифестацији, која ће трајати до 11. марта, представиће се 53 компаније из Турске, Кине, Португала и Србије.
Излагачи ће, поред тканина, приказати и најбоље машине и опрему из текстилног сектора.