Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија се убрзано инфраструктурно повезује са регионом

Србија се убрзано инфраструктурно повезује са регионом

Копаоник, 8. март 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да вредност актуелних инфраструктурних пројеката у Србији износи приближно девет милијарди евра, што показује да та област бележи снажан раст.


Михајловић је, отварајући други дан Копаоник бизнис форума, истакла да ће до краја године, или евентуално почетком наредне, бити завршен путни Коридор 10, као и деонице на Коридору 11 од Обреновца до Прељине, док ће у наредних неколико година у саобраћај бити пуштен и аутопут Ниш–Мердаре–Приштина.

Она је на пленарној седници "Развој инфраструктуре и реструктурирање јавног сектора без фискалног притиска" подсетила на то да је отворен и део Коридора 11 од Љига до Прељине, у дужини од 40,3 километра.

Такође, како је додала, у читавој земљи се ради и рехабилитација путне мреже из кредита Европске инвестиционе банке (ЕИБ), Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и Светске банке који, заједно са учешћем Србије, укупно вреди 400 милиона евра.

Михајловић је, нагласивши да је циљ да се Србија што боље инфраструктурно повеже са земљама региона, најавила да ће наша земља са Македонијом имати заједнички прелаз, као што нас Љубовија–Братунац повезује са БиХ.

Она је подвукла да ће се градити и аутопут Београд–Сарајево, као и да ће бити настављен Коридор 11 до Бољара на граници са Црном Гором.

Припремили смо и посебну методологију управљања пројектима коју ћемо усвојити у наредних месец дана, објаснила је Михајловић и нагласила да ће бити убрзана реализација свих тих пројеката.

Према њеним речима, биће модернизована и пруга Београд–Будимпешта, као и пруга Ниш–Димитровград, а први пут након 40 година реконструише се барска пруга на делу Ресник–Ваљево.

Михајловић је напоменула да је дуж Коридора 10 изграђено 55 фабрика и мањих или већих погона, захваљујући томе што је заживео нови закон о планирању и изградњи и што просечно време издавања грађевинске дозволе износи шест дана.

Влада тежи ка томе да уместо 47. места на "Дуинг бизнис листи" Светске банке будемо међу првих 20 најкасније до 2020. године, а Акциони план предвиђа да се до 2020. уврстимо и међу првих 15 земаља, навела је она.

У наредном периоду, како је подвукла, очекује нас и реформа катастра како би се уредила земљишна администрација, до краја године требало би да буде завршен процес конверзије земљишта, а предвиђен је и завршетак озакоњења бесправних објеката.

Процене су биле да у Србији имамо 1,2 милиона нелегално изграђених објеката, а сада већ знамо да их имамо 1,8 милиона, а још немамо комплетне податке, упозорила је Михајловић.

Према њеним речима, ресорно министарство ће за неколико дана објавити званичне податке о броју нелегалних објеката и тај проблем ће бити решен кроз примену Закона о озакоњењу бесправних објеката.

Ове године почињемо још једну реформу путарске привреде која мора да се подигне на ноге, јер држава не може више да прави анексе на уговоре из 1992. године, нагласила је Михајловић.

Истовремено, она је навела да је много компанија заинтересовано за концесију за Аеродром "Никола Тесла" у Београду.

Реч је, како је прецизирала, о руским, кинеским и европским компанијама, при чему је пријављивање у првом претквалификационом кругу продужено за две недеље како би што више компанија било информисано и могло да учествује.

Она је појаснила да имовина аеродрома остаје власништво државе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs