Београд/Љубљана, 22. фебруар 2017. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић састао се данас у Љубљани, током посете Републици Словенији, са министром спољних послова те земље Карлом Ерјавецом.
 |
Фото: msp.gov.rs |
Дачић је на конференцији за новинаре, одржаној након састанка, истакао да је у последњих двадесет година био више десетина пута у Словенији, као министар унутрашњих послова, председник Владе и сада као министар спољних послова.
Он је нагласио да је у последњих неколико година дошло до великог напретка у политичким односима Србије и Словеније и да је подигнут ниво сарадње, што потврђују веома чести билатерални сусрети.
Први потпредседник Владе је рекао да је установљена и пракса заједничких седница влада двеју земаља, које се одржавају сваке године, и најавио да ће следеће заседање бити у Словенији.
Дачић је указао и на веома добру комуникацију између највиших званичника двеју земаља – председника влада Александра Вучића и Мира Церара, као и њега и министра Ерјавеца.
Подржаваћемо једни друге где можемо. Ми још нисмо чланови ЕУ, али увек ћемо бити позитивно опредељени ка предлозима и ставовима Словеније, било да је реч о неким кадровским питањима, предлозима за кандидатуре у међународне организације, или о неким другим питањима, као што су разни билатерални проблеми, поручио је он.
Први потпредседник Владе је напоменуо да Србија, као и Словенија, има проблем са Хрватском који се односи на границе.
Нисмо још дошли до фазе да идемо на арбитражу. Реч је о граници која иде дуж реке Дунав и наша мишљења се разликују. Мислимо да граница треба да иде средином реке, док је њихово мишљење да треба да се руководи катастарским парцелама, а то значи да прелази са једне на другу страну реке. Сматрамо да је то нелогично и да је тешко примењиво у пракси, објаснио је Дачић.
Према његовим речима, иако је договорено да се формира комисија која ће се тиме бавити, Хрватска још није одредила своје представнике у тој комисији.
Можемо да закључимо да им није стало до тога да се то брзо заврши, али им је стало да то буде тема која се износи у међународној заједници, оценио је он и поновио да Србија неће имати друго решење него да се обрати некоме за помоћ и стручно мишљење, који би касније сви прихватили.
Први потпредседник Владе је рекао да је прошло доста времена од распада Југославије и доста времена за решавање тих отворених питања, која још нису решена.
Зато истичем ово што ми заједнички радимо јер смо последњих година покренули многа питања са мртве тачке, а пре свега говорим о сукцесији, указао је Дачић.
Словенији смо предали неке објекте и тиме је 70 одсто потраживања решено, истакао је он и поручио да се иде ка решавању свих питања.
Дачић је нагласио да између српског и словеначког народа постоје узајамне симпатије, да око суштинских питања нема спора, што треба искористити за развој односа двеју земаља у политичком, економском, културном и сваком другом смислу.
Наша политика је политика сарадње, тражења заједничких решења, истакао је он и оценио да се економска сарадња може додатно унапредити.
Наша спољнотрговинска размена износи приближно милијарду евра и Словенија је Србији девети партнер на свету по спољнотрговинској размени. Мислим да треба да наставимо тим путем и да развијамо односе у свим сферама, закључио је Дачић.