Београд, 21. фебруар 2017. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да је у службену употребу у 42 локалне самоуправе у Србији уведен мањински језик и писмо, уз подсећање на то да у нашој земљи живи више од 30 етничких заједница које говоре различитим језицима.
Пауновић је, на скупу одржаном поводом Међународног дана матерњег језика, истакла да то потврђује колико је Влада Србије посвећена томе да се доследно и темељно бави питањем унапређења и заштите мањинских језика.
Она је навела да постојање великог броја различитих матерњих језика осликава разноликост и мултијезичност друштва, али и развија свест о језичким и културним традицијама и инспирише на солидарност која се заснива на разумевању, дијалогу и толеранцији.
Према њеним речима, своју решеност да допринесе заштити и очувању мултикултуралности и вишејезичности у Србији и Европи држава је потврдила 2005. године, када је ратификовала Европску повељу о регионалним или мањинским језицима.
Ратификацијом Повеље, како је навела, Србија је преузела посебне обавезе у погледу 10 мањинских језика.
Пауновић је подсетила на то да је целокупно образовање на језицима националних мањина у основним школама у прошлој школској години, на свим нивоима, за више од 72.000 ђака, организовано на осам језика – албанском, босанском, бугарском, мађарском, румунском, русинском, словачком и хрватском.
Пауновић је указала и на то да се право на информисање на мањинским језицима путем штампаних и електронских медија остварује на 15 језика, и истакла важност неговања матерњег језика у медијима.