Београд/Подгорица, 10. фебруар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић и председник Владе Црне Горе Душко Марковић оценили су данас да добру међусобну економску сарадњу треба додатно ојачати и стимулисати бољим инфраструктурним повезивањем две земље.
 |
Фото: Танјуг |
Љајић, који борави у званичној посети Подгорици на позив министра одрживог развоја и туризма Црне Горе Павла Радуловића, навео је говорећи о доброј билатералној сарадњи, посебно у области туризма, да је на данашњем састанку са Марковићем у Подгорици разговарано и о могућностима заједничког деловања на тржиштима трећих држава.
Он је рекао да је Црна Гора за Србију врло значајно тржиште са економског становишта, са којим наша земља остварује робну размену већу од 700 милиона евра, при чему је циљ да се достигне робна размена из 2008. године, када је она премашила једну милијарду евра.
Да би се то остварило и постигло, потребно је да побољшамо путну и железничку инфраструктуру, поновио је потпредседник Владе и додао да у том погледу можемо заједнички да наступамо према Европској унији јер инфрастуктура јесте предуслов за то да робна размена буде значајно већа него што је сада.
Љајић је истакао да је данашња посета наставак
успешне државне посете црногорског премијера Душка Марковића Београду, и објаснио да је жеља да се направи читав низ практичних корака који ће ту сардању учинити врло оперативном, практичном и конкретном.
Надам се да смо у томе у сектору туризма били успешни. Договорили смо читав низ активности у наредним данима, почевши од заједничког наступа на трећим тржиштима, учешћа на сајмовима туризма у Пекингу, Шангају и Токију, нагласио је он и потврдио да постоји обострана заинтересованост за заједничким наступима на тржиштима САД и Ирана.
Потпредседник Владе је рекао и да је Србија спремна да понуди Црној Гори да се отвори заједничко туристичко представништво у Техерану, које би било направљено уз финансијску помоћ Ирана.
Што су тржишта на којима наступамо даља, како је истакао, то постоји већа потреба за обједињавањем наше туристичке понуде.
Љајић је навео да постоји конкретан план сарадње привредних комора Србије и Црне Горе, као и сарадња осам туристичких агенција које уз подршку ресорних министарстава треба да презентују заједничке туристичке производе.