Београд, 25. јануар 2017. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Бранислав Недимовић најавио је данас да ће приоритет бити спровођење Стратегије за унапређење објеката у којима се рукује храном животињског порекла, како би субјекти у пословању храном имали довољно времена да се припреме за промене до приступања ЕУ.
Недимовић је на завршној конференцији твининг пројекта „Изградња капацитета за унапређење објеката за производњу хране и управљање споредним производима животињског порекла“ истакао да је главни резултат овог пројекта успостављање поменуте стратегије.
Он је такође подсетио на то да је пројекат, који је трајао три године, финансирала Европска унија са два милиона евра.
Поменута стратегија, како је навео, усвојена је 6. јануара и одређује главне правце кретања у оквиру постојећег процеса унапређења објеката за производњу хране.
Министар је изразио очекивање да ће ове године бити заокружена прича око коришћења ИПАРД средстава, како би у септембру били расписани први позиви за њихово коришћење.
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт оценио је да ће се Србији, када се придружи ЕУ, отворити велико тржиште, а до тада мора да има постигнуте стандарде у области безбедности хране.
Бенедикт је подвукао да ће Унија наставити да подржава Србију на њеном европском путу, посебно у области усаглашавања стандарда везаних за безбедност хране.
Према његовим речима, даља подршка ЕУ пољопривреди Србије биће најчешће кроз ИПАРД пројекте, због чега је веома важна улога Управе за аграрна плаћања.
Он је нагласио да је твининг пројекат, чији се завршетак данас свечано обележава, део ширег пакета финансијске помоћи коју пружа ЕУ како би Србија постигла усаглашеност у области безбедности хране и ветеринарске политике, у вредности од приближно 28 милиона евра.
Амбасадор Холандије у Србији Хендрик ван ден Дол истакао је да је та земља спремна да пренесе нашој земљи своја искуства у области пољопривреде, наводећи да су анализе из прошле године показале да је Холандија други највећи извозник пољопривредних производа у свету, после САД.
Наша земља је мања од Србије, али постижемо добре резултате јер смо трговинска нација, имамо иновативне произвођаче, трговинске споразуме, али и, што је најважније, успостављене стандарде у области безбедности хране, а у томе сви имамо велику улогу, објаснио је Ван ден Дол.
Отправник послова Амбасаде Данске Мортен Сковгор Хансен подвукао је да је и та земља спремна да подели са Србијом своје искуство у пољопривреди у циљу унапређења те области, додавши да две земље имају веома добру сарадњу.
Твининг пројекат спроводила је Управа за безбедност хране робе широке потрошње Холандије у конзорцијуму са Управом за ветерину Данске и Службом за храну и ветерину Летоније.
Циљ је био пружање подршке Управи за ветерину Србије и сектору пољопривредне производње око унапређења објеката за прераду меса и млека у складу са прописима ЕУ.