Београд, 27. децембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је медијско деловање нашег народа изван граница Србије од изузетне важности у тренутку када се свет суочава са веома сложеном политичком и економском ситуацијом.
 |
Фото: Танјуг |
Званични сајт Владе Србије преноси у целини обраћање Дачића на конференцији новинара и медија дијаспоре и Срба у региону:
“Даме и господо,
Велико ми је задовољство и част што имам прилику да вам се поново обратим и пожелим успешан рад Седме медијске конференције дијаспоре и Срба у региону. Заштита права и интереса својих држављана у иностранству и унапређење односа дијаспоре и матице представља не само уставну обавезу Републике Србије, већ и један од њених приоритета, имајући у виду бројност, улогу и значај наших сународника који живе изван граница Србије и посвећено негују нераскидиве везе са својом домовином.
Попут претходних, и Седма медијска конференција дијаспоре и Срба у региону прилика је за окупљање представника медија и удружења из дијаспоре и региона, размену искустава и ставова, у циљу пружања снажне подршке медијима и удружењима дијаспоре, новинарима и онима који су опредељени да то постану.
Медијско деловање нашег народа изван граница Србије од изузетне је важности у тренутку када се свет суочава са веома сложеном политичком и економском ситуацијом и комплексним безбедносним изазовима који прете да унесу додатну нестабилност у међународни поредак.
У овим, релативно непредвидивим спољнополитичким околностима, од највеће је важности да сви актери у међународној арени препознају напоре које улаже Влада Републике Србије за очување регионалног мира и стабилности, поштовање европских вредности и унапређење регионалне сарадње.
Припадници дијаспоре и српског народа у региону, у актуелном политичком тренутку, а делујући у свом окружењу, представљају незамењиви канал комуникације према страној јавности. Ово се посебно односи на заштиту права српског народа на Косову и Метохији. Влада Републике Србије је у том процесу истовремено конструктивна у дијалогу, али и бескомпромисна у заштити наших националних интереса. У том процесу је од немерљивог значаја подршка наших сународника у иностранству, за шта је одличан пример кампања „No Kosovo Unesco“, која је вођена током покушаја учлањења „Косова“ у Унеско.
Даме и господо,
Декларацијом Владе Републике Србије из 2006. године, односи између отаџбине и расејања проглашени су односима од највећег државног и националног интереса. Закон о дијаспори и Србима у региону усвојен је 2009. године, а потом и Стратегија очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону 2011. године. Стратегија предвиђа унапређење информисања дијаспоре као један од инструмената у циљу очувања језика и идентитета.
Очување српског језика и националног идентитета је данас од изузетног значаја када су интегративни процеси у земљама пријема толико снажни да припадници најмлађих генерација често не знају матерњи језик.
Министарство спољних послова преко своје мреже дипломатско-конзуларних представништава, као и путем конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у расејању, а које спроводи Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, доприноси очувању српског језика и ћириличног писма. Међутим, само удруженим напорима са ресорима културе и образовања, медијима, Српском православном црквом, невладиним организацијама и удружењима дијаспоре и Срба из региона, могуће је направити одређене помаке.
У домену медијског деловања удружења и организација, о чему ће данас више бити речи у наставку конференције, показали смо да упорни и континуирани рад и циљано уложена средства у едукацију људских потенцијала дају резултате, посебно међу младим људима и припадницима онлајн заједнице дијаспоре и Срба из региона.
У том контексту, имам посебно задовољство да на крају излагања поздравим седам нових полазника новинарске праксе – представнике српских организација и удружења из региона, који управо данас завршавају десетодневни боравак у Београду.
Дозволите да још једном свим учесницима конференције пожелим успешан рад и боравак у главном граду Србије.
Хвала на пажњи”, наводи се у говору Дачића.