Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Ојачати положај жена у друштвеном и политичком животу

Ојачати положај жена у друштвеном и политичком животу

Београд, 22. децембар 2016. године – Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије саопштило је данас да, према резултатима родне анализе коју је спровела Делегација ЕУ у Србији, уз подршку Координационог тела, међу доносиоцима одлука у Србији готово да нема жена и да су оне концентрисане у слабије плаћеним делатностима.

Аутор истраживања Мирјана Докмановић истакла је да је жена мање и на руководећим позицијама и међу доносиоцима одлука – у 66 одсто случајева законе доносе мушкарци, у извршној власти је између 75 и 100 одсто мушкараца, док су доносиоци одлука у 80 до 100 одсто мушкарци.

Анализа је показала и да су закони и јавне политике у претходном периоду били претежно родно неутрални, што даље води ка родном слепилу и подстицању неравноправности и невидљивости жена.

Родна анализа представља важан свеобухватан и мултидисциплинарни путоказ који може да помогне у креирању јавних политика и стратешких докумената како би се унапредила родна равноправност у Србији.

Добро је, како се наводи, да се родна равноправност у Србији полако, али сигурно све више разуме и то је оно на чему Координационо тело за родну равноправност инсистира.

Приликом креирања закона и стратешких документа мора се узети у обзир родна перспектива како бисмо спречили родне стереотипе и дискриминацију жена у друштву, саопштено је на представљању родне анализе у Србији.

Један од закључака анализе јесте и да су жене физички, економски и социјално несигурније од мушкараца, да их има више у слабије плаћеним делатностима, при чему су у медијима као субјекти заступљене у мање од четвртине садржаја и најчешће сензационалистички, а мање професионално.

Ипак, студија је показала да је у протекле две године постигнут извесни напредак.

Саветник потпредседника Владе и председника Координационог тела за родну равноправност Бранка Драшковић истакла је да су неки од резултата који су у претходном периоду постигнути политичка подршка унапређењу родне равноправности, доношење Националне стратегије за родну равноправност, увођење родно одговорног буџетирања, усклађивање прописа са међународним документима, увођење родно осетљиве статистике и већа подршка донатора.

Представник Делегације ЕУ у Србији Николас Бизел навео је да је родна неравноправност присутна у свим земљама Европске уније, као и да је њено унапређење једно од основних вредности сваког друштва.

Родна анализа коју смо спровели помоћи ће нам да остваримо даљи напредак у области родне равноправности. Европска унија ће наставити да подржава Србију на том путу, и то већ следеће године кроз пројекат вредан два милиона евра, изјавио је Бизел.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs