Београд, 21. децембар 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић оценио је данас да је ова година била једна од најуспешнијих за српски туризам, будући да се очекује рекордан девизни прилив у овој области, у износу од милијарду евра.
 |
Фото: Танјуг |
Љајић је на новогодишњем сусрету са представницима медија, туристичких организација и удружења истакао да је циљ да се и у наредном периоду ради на позиционирању Србије као озбиљне туристичке дестинације.
У првих десет месеци ове године остварен је број ноћења туриста колико је евидентирано током читаве прошле године, навео је он и нагласио да су сви постигнути резултати подстрек да и даље радимо на брендирању наше земље.
Потпредседник Владе је подсетио на то да је недавно усвојена Стратегија развоја туризма за период до 2025. године, у којој је дефинисано 10 туристичких производа и 18 важних туристичких дестинација за стране и домаће туристе, чија ће реализација почети од 1. јануара.
Остваривању добрих резултата у туризму допринело је и отварање нових авио-линија националног авио-превозника, а реч је о пет нових дестинација, укључујући и летове ка Њујорку, као и све већи број "low cost" компанија које довозе путнике на аеродром у Нишу, објаснио је Љајић.
Такође, како је додао, ове године је реализовано 77 различитих инфраструктурних пројеката, организовани су бројни међународни скупови и манифестације, што, између осталог, Србију сврстава у сам врх конгресног туризма.
Према његовим речима, од 2017. године у фокусу ће бити Дунав, од јануара ће за грађане бити подељено 60.000 ваучера за боравак у неком од туристичких места Србије, а наставиће се и са привлачењем инвеститора који ће градити хотеле у Србији.
Он је рекао да се у наредној години очекују и прве успешне приватизације, продаје или стратешка партнерства за бање, будући да има много потенцијалних инвеститора.
Влада је, како је подсетио, 11. новембра дала рок од 60 дана надлежним институцијама да се реше имовинско-правни проблеми који постоје у вези власништва над бањама, пре свега са Фондом ПИО.
Идеја је да та имовина пређе у власништво државе како би Влада могла да покрене процедуру приватизације тих бања, или јавни позив за стратешко или јавно-приватно партнерство, објаснио је потпредседник Владе.
Директор Туристичке организације Србије (ТОС) Марија Лабовић указала је на то да је ове године број туриста повећан за 12 одсто, уз напомену да ће у наредној години бити настављене бројне акције које ће се интензивније промовисати преко друштвених мрежа.
Лабовић је подсетила на истраживање које је реализовано међу страним туристима који су посетили нашу земљу, међу којима је 64 одсто испитаних навело да су одабрали да дођу у Србију захваљујући неком од видова онлајн кампање.
Велики број туриста привлачи и српско културно наслеђе, подвукла је она и додала да се захваљући укидању виза са Кином очекује велико интересовање и туриста из те земље.