Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Лемијер позвао стране инвеститоре да улажу у Србију и Црну Гору

Лемијер позвао стране инвеститоре да улажу у Србију и Црну Гору

Београд, 21. мај 2005. године - Председник Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Жан Лемијер позвао је данас у Београду стране инвеститоре да улажу у Србију и Црну Гору јер за то постоје сви неопходни економски и политички услови.

Лемијер је, отварајући Инвестициони форум СЦГ, који је одржан у оквиру 14. годишње скупштине и бизнис форума ЕБРД-а, а коме присуствује више од 400 страних инвеститора, изјавио да одржавање скупштине ЕБРД-а у главном граду Србије представља још једну потврду да се Београд налази на светској мапи.

Он је навео да ће у недељу и понедељак, 22. и 23. маја, у Центру "Сава" бити присутно више од 2.500 страних инвеститора и новинара, уз оцену да све више јача интересовање страних инвеститора за улагање у Србију и Црну Гору.

У Србији и Црној Гори је постигнута макроекономска стабилност и инфлација је под контролом, рекао је Лемијер и подсетио на то да је државна заједница недавно добила и позитивну Студију о изводљивости. Он је нагласио да је ЕБРД спремна да помогне СЦГ у напорима да што пре прође кроз процес транзиције.

Према његовим речима, пре неколико година у Србији је постојала висока инфлација и није био успостављен јасан валутни систем, док је ситуација сада другачија. Лемијер је, истакавши да је примена закона од суштинске важности, позитивно оценио реформе које спроводи Влада Републике Србије.

Председник ЕБРД-а је нагласио да сада предстоји друга фаза транзиције у Србији и Црној Гори која подразумева реструктурирање великог броја предузећа и реформу државне администрације у циљу стварања повољнијих услова за бржи економски развој. Он је истовремено оценио да је то веома тежак процес, али да се мора спровести до краја.

Лемијер је упозорио на то да је за успех читавих реформи неопходно обезбедити потпуну примену закона у пракси и истакао да је ЕБРД спремна да улаже у јавни сектор, пре свега у развој инфраструктуре, али и у приватни сектор, највише на пољу банкарства.

Он је рекао да је СЦГ данас део региона који је постао много стабилнији и који се отвара за прекограничну сарадњу и додао да је претходних дана разговарао са више страних инвеститора који су изразили спремност да улажу у Балкан.

Лемијер је на крају свог обраћања упутио позив страним инвеститорима који су се окупили на Инвестиционом форуму СЦГ да улажу у овај регион и да на тај начин створе бољу будућност за људе из Србије и Црне Горе.

Окупљеним страним инвеститорима приказан је петнаестоминутни филм "The time is now" ("Сада је време") у којем су сакупљена сведочења представника иностраних фирми и банака које већ дуже време послују у Србији, и који су пренели своја позитивна искуства о пословању у нашој земљи.

Потпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус истакао је у обраћању окупљенима да је Србија на путу ка Европској унији прошла тачку са које нема повратка и оценио да је у протеклих годину дана политичка ситуација у земљи значајно побољшана.

Лабус је нагласио да је, захваљујући преласку на политику двоструког колосека у придруживању ЕУ, побољшана функционалност државне заједнице СЦГ и нагласио да ће не само ова, већ и свака следећа Влада, наставити проевропску политику коју, према његовим речима, подржава више од 70 одсто грађана.

Потпредседник Владе је рекао да ће политичка ситуација у држави бити све стабилнија и најавио да ће Србија до краја године добити нови устав, што ће омогућити формирање институција које су неопходне како би био потписан Споразум о стабилизацији и придруживању ЕУ.

Лабус је изразио наду да ће Србија до 2008. године добити статус кандидата, како би затим, до 2012. године, могла постати пуноправни члан ЕУ. Он је подсетио на то да је Србија иницирала конструктивно решење питања Косова и Метохије и истакао да је држава опредељена за даљу сарадњу с Хашким трибуналом.

Основни покретач процеса интеграције је слободна трговина, рекао је Лабус и указао на то да је двоструки колосек омогућио позитиван помак у нашем приступу Светској трговинској организацији, као и потписивање Споразума о текстилу са ЕУ.

Што је боља трговина, то ће бити и више иностраних инвестиција, а ми од Вас очекујемо конкретне инвестиционе пројекте, поручио је потпредседник Владе учесницима Инвестиционог форума.

Према његовим речима, већ сада, највећи трговински партнери Србије јесу земље Европске уније, а главни задатак за Србију је да обезбеди основе за одрживи развој и стабилну стопу раста у износу од пет одсто годишње.

Председник Европске банке за обнову и развој Жан Лемијер
Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић, који је и гувернер СЦГ у ЕБРД-у, истакао је у свом обраћању страним инвеститорима да је сада право време за улагање у Србију.

Он је указао на то да је Влада Србије створила повољно окружење за стране инвестиције тако што је омогућила бројне пореске олакшице, уз напомену да је стопа ПДВ-а у Србији једна од најнижих у Европи.

Приход од пореза на добит предузећа у 2005. години повећан је за 70 одсто у односу на прошлу годину, додао је Динкић и подсетио на то да је прошле године Србија по први пут у историји добила позитивни кредитни рејтинг, који је пре два дана и побољшан.

Он је најавио да ће Србија ускоро, када је реч о кредитном рејтингу, достићи Хрватску, Бугарску и Румунију, и истакао да је бруто друштвени производ (БДП) по становнику у Србији достигао ниво од 3.000 долара, при чему је БДП у Србији 2004. године растао по стопи од приближно осам одсто.

Буџетски дефицит износио је око 4,4 одсто БДП-а прошле године, у овој години до сада је смањен на 1,7 одсто, а до краја године очекујемо суфицит од 0,2 одсто, што је према методологији ММФ-а 1,2 одсто БДП-а, објаснио је Динкић.

Он је истакао да је намера Владе Србије да у 2006. години јавна потрошња буде смањена на један одсто БДП-а, што ће омогућити додатно смањење пореза у следећој години.

Динкић је додао да у 2005. години Србија очекује додатни отпис од 15 одсто дуга према Париском и Лондонском клубу поверилаца и истакао да је макроекономски проблем наше земље дефицит текућих платних трансакција који је прошле године био посебно висок и достигао је 13,8 одсто БДП-а, а 2005. требало би да буде смањен испод 11 одсто.

Према његовим речима, у току су структурне реформе и стварају се услови за већи извоз из Србије како би се смањио дефицит спољне трговине, при чему је извоз у прва три месеца повећан за 50 одсто.

Министар финансија изразио је уверење да ће извоз из Србије до краја године задржати стопу раста од око 25 одсто у односу на 2004.

Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић изјавио је да страни инвеститори треба да улажу у Србију, пошто их у нашој земљи очекују многе економске предности уколико то учине.

Србија је безбедна, профитабилна, предвидива и забавна земља, рекао је Париводић и додао да многи који су инвестирали у Србију верују у то да су направили добар пословни потез.

Према његовим речима, Србија је уговорима о слободној трговини омогућила инвеститорима да своју робу могу продати на тржишту које обухвата око 650 милиона купаца, укључујући и Руску Федерацију са којом Србија има уговор о слободној трговини.

Он је подсетио на то да Србија има један од најнижих пореза на добит предузећа у Европи, који сада износи 10 одсто.

Учесницима Инвестиционог форума, Париводић је представио и сет нових закона који су омогућили увођење већег реда у економској области, уз оцену да су за иностране инвеститоре најзначајнији Закон о иностраним инвестицијама, Закон о регистрацији предузећа, нови Закон о предузећима, Закон о извршном поступку и закон о спољној трговини који ће ускоро бити усвојен.

Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало изразио је очекивање да ће страни инвеститори наћи интерес да улажу у Србију, имајући у виду чињеницу да је у нашој држави спроведено много реформи које доприносе бољем пословном амбијенту.

Он је рекао да смо свесни тога да остаје да се уради још пуно тога, како у економији, тако и у свести људи, и истакао да ће бити уложени напори да се промене многе предрасуде које постоје о Србији.

Бубало је учеснике Инвестиционог форума СЦГ упознао са досадашњим током реформи у Србији и најавио да ће током ове године бити одржано 300 јавних аукција за друштвена предузећа, као и 10 приватизација хотела.

Према његовим речима, укупна вредност приватизационог прихода у периоду од 2002. до 2004. године износи 1,4 милијарди евра, док су у првом кварталу ове године ови приходи исти као у истом периоду 2004. године.

Он је објаснио да Влада Србије и Министарство привреде намеравају да убрзају приватизацију државних предузећа и потврдио да је у плану расписивање тендера за међународне саветнике за приватизацију у области телекомуникација, као и за Рударско-топионичарски басен Бор и Нафтну индустрију Србије.

Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић истакао је у свом обраћању страним инвеститорима да је банкарски сектор отишао најдаље у реформама.

Он је подсетио на то да је у првих шест месеци 2002. године затворено 66 одсто банкарског сектора, односно око милион рачуна, при чему је без посла остало 40 одсто људи у банкарском сектору, и указао на то да је ситуација данас много боља јер је нова штедња од јануара 2005. године порасла за приближно 200 милиона евра, а очекује се да до краја године буде повећана за око 500 милиона евра. Јелашић је додао да је прошле године штедња увећана укупно за скоро 400 милиона евра.

Гувернер је најавио да ће од септембра ове године уследити приватизација осигуравајућих друштава и усвајање закона о добровољном пензијском осигурању, што ће, како је оценио, бити посебно интересантно за стране инвеститоре.

Инвеститорима се обратио и директор компаније "Делyуг" Спирос Пиргидис, који је пренео своја искуства из пословања у овом региону и том приликом истакао да је СЦГ земља која обећава када је реч о инвестицијама и развоју.

Учесницима Инвестиционог форума обратио се и министар финансија Црне Горе Игор Лукшић који је навео да стране инвестиције у Црној Гори стално расту, тако да је овогодишњи циљ да оне износе 150 милиона евра већ премашен, пре свега захваљујући продаји телекомуникација.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs