Београд/Венеција, 16. децембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић борави у једнодневној посети Италији, где присуствује презентацији инвестиционих потенцијала Србије.
Он се у Венецији састао и са председником регије Венето Луком Зајом, који је, представљајући Србију, рекао да је ово добра прилика да италијанске фирме упознају Србију, али и да компаније из Србије искористе своју прилику на италијанском тржишту.
Премијер Вучић је позитивно оценио сарадњу Србије и Италије на међународном и регионалном плану, док су билатерални политички односи на нивоу стратешког партнерства без отворених питања.
Он је истакао да афирмација регионалне сарадње и политика добросуседства остају кључни приоритети Србије, и додао да је за Србију од великог значаја активан ангажман Италије у оквиру Централноевропске иницијативе и Јадранско-јонске иницијативе.
Од посебног значаја је сарадња са Италијом у оквиру другог стуба Јадранско-јонске стратегије са главним тематским оквиром и циљем „Повезивање региона“.
Премијер Вучић је истакао да је велики број компанија из регије Венето већ присутан у Србији, али да наше тржиште постаје све занимљивије и да очекује већи број инвеститора из Италије.
Србија је пре две године кренула у тешке и болне реформе. Данас је наша економска ситуација веома добра. Премашили смо чак и прогнозе Међународног монетарног фонда (ММФ), рекао је председник Владе.
Србија нуди пуну политичку стабилност и најшире бесцаринско тржиште, као што су тржишта Русије, Казахстана, Турске, а такву позицију нема ниједна земља у Европи. Да сам на вашем месту и да желим да зарадим нешто новца и да уложим у неку земљу, ишао бих у Србију, закључио је премијер Вучић и позвао италијанске инвеститоре да свој капитал инвестирају у Србији.
Презентацији инвестиционих потенцијала Србије у Венецији присуствовали су и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж и Дејан Станковић, бивши фудбалер "Интера" из Милана.
Венето је италијанска регија са више од четири милиона становника и 579 општина. Налази се на североистоку Италије. Главни град и административни центар је Венеција, а већи центри су и Верона, Падова, Вићенца, Тревизо.
Данас је једна од најбогатијих европских регија са посебно израженим туризмом као привредном граном и бележи прво место у Италији са више од 14 милиона туристичких посета годишње (Венето је у 2014. години посетило чак 16,2 милиона туриста).
Највећа туристичка атракција је Венеција. Поред тога, богатство Венета огледа се и у великом развоју малих и средњих предузећа од 60-их година прошлог века до данас.
У овој регији развијене су текстилна индустрија и посебно пољопривреда: узгој кукуруза, пшенице, кромпира и пиринча, као и различитих врста воћа и винове лозе. Венето је произвођач неких од најчувенијих врста вина попут „Бардолина“, „Валполичеле“ и „Просека“.
У текстилној индустрији Венета производе се и неке од најпознатијих робних марки у свету као „Diesel“, „Replay“ и „Benetton“. Највећи индустријски центри налазе се у околини Вероне и Вићенце.
Центар јувелирства је Верона, у општини Ноале налази се фабрика мотора „Aprilia“, у Тревизу је седиште фирми „De Longhi“ (кућни апарати), „Elecrolux“ и „Geox“, а у граду Агордо налази се „Luxottica“, највећи произвођач наочара у Европи.