Београд, 11. децембар 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је да је предстојећа посета министра спољних послова Руске Федерације Сергеја Лаврова од изузетног политичког значаја и да ће бити корак даље у развоју односа двеју земаља.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је јуче у изјави за новинаре у Скупштини Србије, након седнице скупштинског Одбора за уставна питања и законодавство на чијем је дневном реду било и разматрање потврђивања Споразума Владе Србије и Владе Кине о међусобном укидању виза за носиоце обичних пасоша, рекао да између Србије и Русије нема отворених питања.
Он је навео да Русија придаје велики значај односима са Србијом, који су, како је указао, веома добри и карактерише их висок ниво међусобног поверења, пријатељства и међусобне подршке када је реч о најважнијим политичким питањима на међународној политичкој сцени.
Највише се радујем састанцима са представницима земаља са којима немамо отворених питања, међу којима је и Русија. Са задовољством припремамо следеће кораке, а то је посета премијера Русије Дмитрија Медведева идуће године Србији, истакао је Дачић.
Према његовим речима, са Лавровим ће разговарати пре свега о односима Србије и Русије, а тема ће бити и анализа политичке ситуације у региону, Европи и свету.
Први потпредседник Владе је оценио да се наша спољнополитичка активност одвија на веома високом и динамичном нивоу, и најавио да ће 15. децембра бити у Кини, на билатералном састанку у Пекингу.
Желимо да учврстимо наше односе и наше позиције када је реч о две велике земље који су наши традиционални пријатељи, поручио је он и поновио да је Србији стало до тога да Споразум са Кином о међусобном укидању виза што пре ступи на снагу.
Тај споразум, како је навео, који ће бити на дневном реду парламента на седници која ће почети у понедељак, 12. децембра, од историјског је значаја, при чему су ретке земље са којима Кина има такве споразуме.
Он је, подсећајући на то да Кина такве споразуме има само са 11 држава на свету, рекао да је тај документ, потписан у Риги 5. новембра у присуству премијера Србије и Кине, израз добрих и високих политичких односа двеју земаља.
Први потпредседник Владе је, говорећи о позитивним ефектима тог споразума, навео туризам, инвестиције и транспорт, укључујући и отварање директне авио-линије.
Дачић је указао и на то да је детаљно размотрен безбедносни аспект безвизног режима, и објаснио да ће Србија након потврђивања тог споразума у парламенту обавестити кинеску страну о томе да је испунила унутрашње процедуре, што ће учинити и Кина, како би споразум ступио на снагу.