Београд/Берн, 9. децембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић и председник Швајцарске Јохан Шнајдер Аман отворили су синоћ симпозијум „World minds“, заједницу лидера у науци, уметности и економији.
Том приликом, председник Швајцарске је изјавио да су на делу дигитализација и нова индустријска револуција, које ће радикално променити наше животе. Стога, наука и технологија могу значајно да унапреде наше друштво, нарочито у економском смислу.
Он је, поздравивши српског премијера, нагласио да је Србија значајан фактор у Европи, и изразио захвалност на подршци и жељи српске владе да искористи искуства из швајцарског образовног система.
Обраћајући се скупу, премијер Вучић је говорио о економским успесима Србије, ситуацији у региону, мигрантској кризи, изборима у Америци, референдуму у Италији, променама у Бугарској, економској сарадњи са Кином и Емиратима, европском путу и предстојећим изборима у Србији.
„Размишљао сам како своју земљу најбоље да представим. Последњих 17 година нисмо имали никакав рат, што је рекорд. Много ратова прошло је нашом територијом, много смо људи изгубили. Данас смо на добром путу, путу економског опоравка. Били смо на ивици економског опстанка до пре три године, а данас имамо суфицит. Ово је трећа година како смо у ММФ аранжману, имамо привредни раст од 2,8 одсто, а надамо се и бољем.
Значајно смо напредовали на "Дуинг бизнис листи". Чврсто стојимо на европском путу, а следеће недеље биће отворена још нека поглавља у процесу евроинтеграција. Данас Србија има добар пословни амбијент за све стране инвеститоре. Имамо најбољи град у региону, отворен за туристе из свих земаља. Позивамо вас све да дођете и да се у то уверите“, истакао је Вучић.
Истичући значај дуалног образовања, српски премијер је нагласио: „Једна од најважнијих ствари за мене у наредном периоду јесте реформа нашег образовног система. Желим више повезаности између потреба будућег тржишта рада и данашњег образовног процеса.
Желим дуално образовање у коме би сами ђаци свакодневно стављали на пробу у пословној пракси оно што чују на студијама и били у могућности да професорима кажу – не, то се у пракси не ради више тако како нас ви учите, ради се другачије, боље, једноставније, погледајте и сами шта смо научили!
Да би ово било могуће, морамо прво да створимо довољно јаких компанија које би биле спремне да учествују у реформи, да понуде праксу младима пре краја формалног образовања“, закључио је премијер Вучић.