Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Новим буџетом обезбеђено стабилно и чврсто финансирање

Новим буџетом обезбеђено стабилно и чврсто финансирање

Београд, 5. децембар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да је буџетом за 2017. годину омогућено стабилно и чврсто финансирање, уз оцену да овакав план државних прихода и расхода значи излазак Србије из кризе.

Фото: Фонет

Вучић је, у обраћању посланицима у Скупштини Србије, где је у току расправа о предлогу буџета за наредну годину, подсетио на то да је за ову годину био предвиђен дефицит од 122,1 милијарду динара, што је оцењено као добар дефицит на путу изласка из кризе.

На данашњи дан имамо суфицит од 31 милијарду динара, прецизирао је он и нагласио да је важно да се настави да финансијском дисциплином и да нема бојазни за Србију уколико сваке године будемо имали раст од три одсто.

Наша земља следеће године неће бити у кризи, иако неће бити лако то постићи, рекао је премијер и изразио задовољство тиме што су јавне финансије здраве.

Верујем да сада можемо да подижемо друге изворе раста, при чему нам је за то потребна подршка народа, који треба да зна да се не може све постићи за кратак временски период, поручио је Вучић.

Он је поновио да имамо стабилно и чврсто финансирање, које се не ослања на то да ли ћемо продати неко предузеће, истакавши да је у предлогу буџета приказан по први пут и расход за РТБ Бор, али и средства намењена за коридоре и зајмове.

Према његовим речима, предлог буџета Србије за 2017. годину подразумева да АП Војводина добије 7,3 одсто средстава из државне касе.

Премијер је најавио да ће 465 милиона динара бити уложено у гранични прелаз Батровци, а 300 милиона динара у Келебију, при чему је 386 милиона опредељено за изградњу новог затвора у Панчеву, док ће 171 милион динара бити издвојен за социјалну заштиту.

Важно је да дефицит не пређе улагања у капиталне пројекте. Нама је дефицит 570 милиона евра, а капитална улагања на нивоу од 750 милиона евра, рекао је Вучић и истакао да такав став заступа и министар финансија Немачке Волфганг Шојбле.

Истовремено, он је указао на то да је неопходна реформа образовања, као и решавање питања платних разреда, уз напомену да држава нема снаге да то спроведе у дело, иако то захтевају од нас ММФ и Светска банка.

За нас су, како је подвукао, најважније две области – здравство и образовање, у којима се морају остварити реформе јер у супротном нећемо моћи да напредујемо од 2018. године.

Премијер је у том контексту подсетио на то да је буџетом предвиђено 10 милиона евра више за ИТ сектор.

Стопа незапослености у Србији у последњем кварталу је пала на 13,8 одсто, саопштио је он и подвукао да ће се у наредне две године та стопа драстично спустити.

За повећање пензија које би било веће од 1,5 одсто, колико је сада одобрено, потребна је јача привреда и уверен сам у то да пензионери то разумеју, напоменуо је Вучић.

Према његовим речима, ПИО фонд данас боље функционише, а држава сада обезбеђује 40 одсто за пензије, до краја године ће то бити 37 одсто, док остало исплаћује Фонд.

Пре две године је из пореза и доприноса на плате у Фонд одлазило 42 одсто, а данас 63 одсто, прецизирао је премијер, истакавши да је то резултат чињенице да је запосленост значајно повећана.

Такође, он је најавио да ће се подићи ниво опремљености сва четири клиничка центра у Србији, истичући да је само у Нишу уложено 50 милиона евра.

Према његовим речима, у Клинички центар у Крагујевцу биће уложено 29 милиона евра, 35 милиона евра у Клинички центар у Новом Саду, док ће инвестиције за Клинички центар у Београду износити приближно 90 милиона евра.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs