Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Превентива најбитнија у спречавању осипања ученика

Превентива најбитнија у спречавању осипања ученика

Београд, 28. новембар 2016. године – Државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије Анамарија Вичек изјавила је данас да Стратегија образовања до 2020. године предвиђа спречавање осипања ученика у школама, чиме се потврђује да је то веома важан стратешки циљ Владе.

Слева: Анамарија Вичек, Мишел Сен Ло и Урсула Лаубли
Фото: mpn.gov.rs

Вичек је, у уводном делу дводневне Међународне конференције „Спречавање осипања ученика из образовног система Републике Србије“, истакла да су афирмација предшколског програма, стипендије и педагошки асистенти само неке од мера које могу допринети томе да се спречи осипање.

Она је изнела податак да је у десет школа, у којима је у последње две године спроведен пилот-пројекат "Спречавање осипања ученика у образовном систему", напуштање школе пре стицања дипломе смањено за 66 одсто, док је стопа понављања разреда мања за 23 одсто.

Ове образовне установе, како је навела, похађа више од 7.000 ученика, док је у њима запослено приближно 700 наставника.

Према њеним речима, анализе су показале да су под највећим ризиком од осипања ђаци који иду у школе које су у најсиромашнијим срединама и ученици средњих школа који похађају трогодишње образовне профиле.

Представник Уницефа у Србији Тања Ранковић објаснила је да је циљ пројекта био да се идентификују ученици у ризику и направи план подршке, а радило се и на јачању инклузивне праксе и квалитета наставе.

Она је додала да пројекат подржава спровођење закона из 2013. године, који обавезује школе да се баве овим проблемом, али није прецизирао на који начин.

За те сврхе направљени су практикуми и водичи који ће помоћи школама да направе анализе у својим срединама и да креирају мере, нагласила је Ранковић.

За спровођење мера, како је навела, користе се постојећи капацитети који постоје у школама и одељенске старешине, а у свакој школи су формирани посебни тимови који се баве осипањем ученика.

Према њеним речима, смањење броја ученика веће је у средњим школама у поређењу са основним, јер у Србији средње образовање није обавезно, док је неједнакост у образовању деце из опште популације и осетљивих група видљива још од предшколског узраста.

Директор Уницефа у Србији Мишел Сен Ло нагласио је да је успешно завршена средња школа предуслов за развој земље, истакавши да не постоји универзално решење за спречавање осипања ученика.

Он је изнео уверење да је образовним установама у овој борби потребна помоћ Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална потања, школских управа и локалних самоуправа.

Директор Швајцарске канцеларије за сарадњу у Србији Урсула Лаубли указала је на то да је током двогодишњег пилот-пројекта констатовано да су примењиване методе рада биле ефикасне, да дају резултате и да за овај пројекат није издвојено много средстава.

Пројекат "Спречавање осипања ученика из образовног система" реализован је у сарадњи Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Уницефа, Центра за образовне политике, уз финансијску подршку компаније UNIQLO и Швајцарске агенције за развој и сарадњу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs