Београд, 24. новембар 2016. године – Саветник потпредседника Владе Републике Србије и председника Координационог тела за родну равноправност Бранка Драшковић саопштила је данас да је у нашој земљи од почетка године у породично-партнерском насиљу убијено 30 жена, док је у последњој деценији страдало њих 328.
Драшковић је на конференцији за новинаре поводом обележавања почетка кампање „16 дана активизма против насиља над женама“ нагласила да је насиље над женама и девојчицама недопустиво.
Она је навела да ће потресну статистику о тој врсти насиља грађани моћи да чују од сутра преко СОС наранџастог телефона, који ће у наредних 16 дана бити постављен на Тргу Републике.
Према њеним речима, телефон ће свих 16 дана звонити на узбуну како би код грађана пробудио свест о веома важном проблему.
Глобална кампања почиње сутра на Међународни дан борбе против насиља над женама, а трајаће до 10. децембра, када се обележава Међународни дан људских права, објаснила је Драшковић.
Живот без насиља је наше основно људско право, а борба против насиља над женама морална обавеза свих нас, поручила је она и најавила да ће у наредних 16 дана наранџастом бојом бити осветљени знаменити објекти у Београду, попут зграде Владе, Скупштине Србије, Моста на Ади, споменика "Београдски победник".
Саветник потпредседника Владе је упозорила на то да две од три жене трпе неку врсту насиља, као и да је починилац насиља увек неко ко је жртви познат, најчешће бивши или актуелни партнер.
Жене насиље трпе дуго зато што се плаше насилника, или што често средина тражи кривицу у њима, немају подршку свог окружења, економски су зависне, имају децу и из многих других разлога, указала је она.
Према статистичким подацима, жена у Србији трпи насиље у просеку 10 година, тако да борба против насиља може бити успешна једино ако реагујемо сви заједно, поручила је Драшковић.
Она је подсетила на то да Координационо тело за родну равноправност постоји већ две године и активно ради на сузбијању насиља, истичући да ће ово тело наставити са применом Истамбулске конвенције и борбом за бољи положај жена.
Драшковић је са аутором представе ''Трпеле'' Слободаном Скерлићем разменила Споразум о сарадњи како би од ове представе био снимљен и филм.
Шеф Мисије Савета Европе у Србији Тим Картрајт указао је на то да Савет Европе веома озбиљно схвата проблем насиља над женама.
Студија коју је објавио Савет Европе показује да је широм Европе, а то укључује и Србију, једна петина до једне четвртине свих жена искусило физичко насиље бар једном у свом одраслом животу, као и да је више од једне десетине претрпело сексуално насиље, укључујући и коришћење силе, навео је он.
Према његовим речима, већина таквих насилних чинова извршена је од мушкараца у непосредном друштвеном окружењу жене, односно најчешће је насиље починио партнер или бивши партнер.
Породично насиље је широко распрострањено и често, иако се дешава у окружењу, остаје незапажено, закључио је Картрајт.